Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 20. 4. 2012 Petr Kubálek
 Prezident iráckého Kurdistánu je na oficiální návštěvě Turecka
Nejvyšší představitel kurdské samosprávy v Iráku, Masúd Bárzání, má dnes ukončit dvoudenní oficiální návštěvu Turecka. Včera se v Istanbulu setkal s tureckým premiérem Recebem Tayyibem Erdoğanem. Dnes mají Bárzáního v hlavním městě Ankaře přijmout ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu a prezident Abdullah Gül.

Návštěvě Bárzáního, který je prezidentem autonomního Regionu Kurdistán v Iráku, věnují pozornost turecká a kurdská média.

Turecko s představiteli Kurdů v Iráku dlouho odmítalo jednat. První přímá jednání s nimi vedl až v květnu 2008 poradce tureckého premiéra Ahmet Davutoğlu, který je nyní ministrem zahraničí. Bárzání poprvé oficiálně navštívil Turecko v červnu 2010.

Kuriózní byla zpráva kurdského týdeníku Hawál z prosince 2007, podle níž mělo dojít k tajným jednáním mezi Bárzáním a tureckým premiérem Erdoğanem, která podle tvrzení listu zprostředkoval tehdejší český premiér Mirek Topolánek. Jeho mluvčí tvrzení popřela.

Reálně je Turecko největším obchodním partnerem a investorem v Regionu Kurdistán.

Během současné Bárzáního návštěvy by s ním turečtí představitelé měli jednat o situaci v Sýrii a potírání militantní Strany pracujících Kurdistánu (PKK).

Jedním z témat bude i vnitropolitická situace v Iráku, zejména Bárzáního postoj k iráckému premiérovi Núrímu al-Málikímu. Toho Bárzání v nedávných interview pro arabská média (televizi al-Hurra a deník al-Haját) obvinil z neúměrného soustředění pravomocí.

Dále se očekává, že se prezident iráckého Regionu Kurdistán Masúd Bárzání v Turecku setká s trestně stíhaným iráckým viceprezidentem Tárikem al-Hášimím, který tam přicestoval minulý týden. Hášimí loni v prosinci, kdy na něj byl vydán zatykač pro údajnou podporu terorismu, odjel z Bagdádu do iráckého Kurdistánu. Tamní politické špičky ho odmítaly vydat ke stíhání. Tento měsíc odletěl Hášimí do Kataru, odkud přes Saúdskou Arábii přicestoval do Turecka. Tam již byl přijat jeho premiérem Erdoğanem.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku