Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 4. 6. 2012 Petr Kubálek
 Kurdistán hostí neoficiální mistrovství světa ve fotbale – aktualizace
V iráckém Kurdistánu probíhá fotbalový turnaj známý jako Světový pohár VIVA. Tento neoficiální světový šampionát národních a regionálních týmů, které nemají zastoupení v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA), se koná zatím popáté.

Turnaj se koná od 4. do 8. června ve městě Haulér (Arbíl), které je metropolí autonomního iráckého Kurdistánu. Kromě reprezentantů hostitelského území, tedy týmu Irácký Kurdistán, se účastní dalších osm výběrů mužské kopané. Z Evropy přijela družstva Okcitánie a Provence (území ve Francii) a Rétie (region ve Švýcarsku); z Asie Severní Kypr (stát, který uznává pouze Turecko) a Tamilský Ílam (část Šrí Lanky); z Afriky pak Zanzibar (ostrov patřící k Tanzanii), Dárfúr (region v Súdánu) a Západní Sahara (stát okupovaný sousedním Marokem).

Mezi členy Výboru nové federace (NFB), který je pořadatelskou organizací Světových pohárů VIVA, patří i zástupci aramejských Syřanů (Surjójé), tedy křesťanské menšiny, která žije rozptýleně na zhruba stejných územích jako Kurdové. Turnaje v Kurdistánu se však tento tým neúčastní.

Kurdský sportovní novinář Arsalán Abdulláh v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák (odvysílaný 31. května) zmínil, že „pořadatelství tohoto mistrovství má značný význam pro sport v Kurdistánu, který (...) má velké cíle, zejména získání členství v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA“.

Irácký Kurdistán již má zkušenost i s pořádáním fotbalových utkání uznaných FIFA. Kvůli nestabilní bezpečnostní situaci v iráckém hlavním městě Bagdádu totiž irácká reprezentace sehrála několik mezistátních zápasů v Hauléru, metropoli samosprávného Regionu Kurdistán. Za touto érou však udělal tečku loni 2. září zápas s Jordánskem, při němž pořadatelé v Hauléru překročili diváckou kapacitu a utkání navíc přerušily výpadky elektřiny. Bezprostředně poté FIFA další fotbalové zápasy národních týmů na území Iráku zakázala.

Koncem května se v Německu konal obdobný turnaj na evropské úrovni – mistrovství původních menšin starého kontinentu. Hostitelským národem byli Lužičtí Srbové.

Aktualizace (12. 6.): Tým Kurdistánu se nakonec stal vítězem turnaje poté, co 9. června ve finálovém zápase zvítězil 2:1 nad Severním Kyprem, tedy mezinárodně neuznaným státem kyperských Turků.

Výsledkům neoficiálního mistrovství světa se věnovala některá kurdská média. Podle místních zdrojů utkání poznamenal žhářský útok proti kabině kyperského mužstva.

Bronzovou medaili získal Zanzibar, který v rozhodujícím zápase porazil Provence 7:2.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku