Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 10. 6. 2012 Petr Kubálek
 Irák: Česká firma a banka se budou podílet na stavbě elektrárny v Kurdistánu
Česká stavební firma PSG bude jedním ze zhotovitelů stavby paroplynové elektrárny poblíž Hauléru (Arbíl), hlavní městě iráckého autonomního Regionu Kurdistán. Spoluinvestorem projektu bude Česká exportní banka.

Na budování elektrárny v Kurdistánu má dále pracovat turecká firma Rönesans İnşaat (Renaissance Construction) a místní společnost KAR Group.

Smlouva o spolupráci byla podepsána ve čtvrtek 7. května, kdy Kurdistán navštívila česká podnikatelská mise. Jednání o budoucí hospodářské spolupráci vedl premiér kurdistánské vlády Néčírván Bárzání s českým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou.

O návštěvě české delegace v Kurdistánu informovala místní média stejně jako internetové stránky firmy PSG a České exportní banky. Reportáž přinesla i Česká televize, které ministr Kuba řekl: „Kurdistán má dnes opravdu obrovský potenciál a český trh tady může najít velké odbytiště. Myslím, že na tom musíme pracovat.“

Dalším výsledkem setkání v Hauléru byl podpis memoranda o spolupráci mezi Českou exportní bankou a Iráckou obchodní bankou.

Podle místní tiskové agentury Pajámnér o vývozu výrobků do iráckého Kurdistánu jednali rovněž zástupci firmy Zetor. Její traktory si na Blízkém východě stále drží dobrou pověst.

Platformou pro obchodní spolupráci mezi Českou republikou a iráckým Regionem Kurdistán je Česko-kurdská podnikatelská rada, založená v prosinci 2008.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku