Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 21. 5. 2005 Petr Kubálek
 Z kurdských záznamníků promlouvá Saddám
Zatímco dnešní vydání egyptského deníku Al-Vafd označuje fotografie svrženého iráckého diktátora v negližé, zveřejněné včera v britském bulvárním deníku The Sun, za „americkou urážku Arabů“ , firmy poskytující telekomunikační služby v iráckém Kurdistánu nabízejí zákazníkům vzkazy, které namluvil Saddámův počítačově upravený hlas.

Podle reportáže z Hauléru (Arbíl), kterou dnes odvysílalo Rádio Svobodný Irák, tak lze v Iráku vybavit mobilní telefon hlášením, kde strojový hlasu Saddáma Husajna, napodobující i jeho typickou dikci, v arabštině a angličtině oznamuje: „Je nám líto, volaný účastník je momentálně nedostupný. Opakujte volání později, prosím.“ K dispozici je i podobná nahrávka, nepřímo oznamující vstup do hlasové schránky („Haló! Kdo je tam? … Tady Saddám Husajn, prezident Irácké republiky.“).

Prodejce mobilních telefonů v Hauléru Hažár Mihammad pro zpravodaje Rádia Svobodný Irák potvrdil, že o instalaci vzkazů namluvených Saddámovým hlasem mají kurdští zákazníci velký zájem.

Po pádu Saddámova režimu v dubnu 2003 se v Iráku rozšířily snímky a nahrávky dříve tabuizovaného prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Některé videozáznamy, v posledních dvou letech prodávané v Iráku na CD, vypovídaly i o praktikách svržené diktatury. Jak informoval Institut pro válečné a mírové zpravodajství, populární „film“ s názvem Lev „ukazuje Saddámova nejstaršího syna Udajje Husajna, jak svým doma chovaným lvům a tygrovi předhazuje kusy těl, která podle všeho patří jeho [lidským] obětem“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku