Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 29. 5. 2005 Petr Kubálek
 Útok na americkou základnu v Kurdistánu zabil 5 Iráčanů
Včerejší série sebevražedných útoků na americkou vojenskou základnu v kurdské oblasti Šingál si vyžádala nejméně 5 mrtvých a 45 zraněných. Podle zpráv světových agentur jsou však všichni zabití i zranění Iráčané – buď civilisté zaměstnaní na základně, nebo příslušníci nové irácké armády. Při útoku zahynuli rovněž dva sebevražední útočníci, kteří těsně po sobě ve dvou různých vozidlech naložených trhavinou najeli do zařízení základny.

Oblast pohoří Šingál, známější pod arabským názvem Sindžár, leží 200 km západně od severoiráckého velkoměsta al-Músil (Mosul) při hranicích se Sýrií. Většina obyvatel tohoto území jsou Kurdové, kteří se hlásí k jezídskému náboženství.

Iráčtí i američtí představitelé opakovaně vyslovili podezření, že Sýrie nedostatečně střeží hranice s Irákem a nebrání pronikání militantních islamistů ze svého území do Iráku. Ve zvláštním druhu reality show, kterou irácká televize al-Irákíja sestavuje z živých výpovědí zadržených osob podezřelých z terorismu, se řada vypovídajících označila za agenty syrské tajné služby. Televizní pořad nicméně čelí kritice kvůli možnému porušení lidských práv.

Operace Blesk má zbavit Bagdád terorismu
V iráckém hlavním městě dnes začala Operace Blesk (Amalíjat al-Bark), která je dosud největší společnou akcí iráckých ozbrojených sil po pádu diktatury Saddáma Husajna. Ve městě bylo dislokováno přes 40 000 příslušníků irácké armády a policie, kteří kontrolují všechny výjezdy z města. Na akcích se dále podílí 10 000 amerických vojáků. Území Bagdádu je rozděleno do 23 sektorů a průjezd mezi nimi je rovněž podléhá kontrole. V rámci operace probíhají i prohlídky bytů. Mluvčí irácké vlády Lajs Kubba sdělil novinářům, že jen během dnešního dne bylo zatčeno 500 podezřelých z terorismu a došlo k zabavení velkého množství zbraní. Kritici však poukazují na to, že zahájení Operace Blesk bylo veřejně oznámeno již ve čtvrtek, tedy s třídenním předstihem, který teroristům mohl umožnit přesun mimo iráckou metropoli.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku