Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 11. 6. 2005 Petr Kubálek
 Masúd Bárzání bude prezidentem iráckého Kurdistánu
Irácký autonomní Kurdistán se připravuje na první volbu svého prezidenta. Jediným kandidátem do funkce je Masúd Bárzání, předseda Demokratické strany Kurdistánu. Koalice dominantních politických stran v iráckém Kurdistánu uzavřela předběžnou dohodu, že při zítřejším zasedání parlamentu autonomního Kurdistánu podpoří Bárzáního kandidaturu.

Světové zpravodajské agentury informovaly, že krátce po formální volbě bude Masúd Bárzání na půdě parlamentu Kurdistánu slavnostně uveden do úřadu.

Parlament zvolený ve volbách na konci ledna poprvé zasedl teprve minulou sobotu 4.června. Zasedání sněmu se odkládalo právě kvůli náročným jednáním o vymezení kompetencí, které by měl mít volený prezident kurdské autonomie. Dříve totiž taková funkce neexistovala. Série rozhovorů mezi členy politických byr Demokratické strany Kurdistánu a Vlasteneckého svazu Kurdistánu, které jsou hlavními kurdskými stranami v Iráku, se uzavřela 30.května v Dókánu a 31.května v Saláhaddínu. Při jednání se obě strany shodly i na brzkém sjednocení svých regionálních vlád, které jsou od roku 1994 oddělené. Regionální vláda (části) Kurdistánu pod vedením Demokratické strany Kurdistánu sídlí v Hauléru (Arbíl), stejně jako kurdský parlament. Kabinet, který spravuje Vlastenecký svaz Kurdistánu, má sídlo ve Slémání (as-Sulajmáníja).

Národní shromáždění iráckého Kurdistánu, jak zní oficiální název kurdského parlamentu, má 111 poslanců. Sjednocenou kandidátku Kurdistánu (Lístí háupajmánétí Kurdistán), která s jistotou podpoří Bárzáního, zastupuje 104 členů parlamentu. Opozici představuje šest poslanců za Islámské společenství Kurdistánu (Kómalí íslámíj Kurdistán) a jeden za Dělnickou stranu Kurdistánu (Hizbí zahmatkéšání Kurdistán). Předsedou parlamentu je Adnán al-Muftí, místopředsedou Kamál Karkúkí (občanským jménem Muhammad Kádir) – přední členové Vlasteneckého svazu Kurdistánu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku