Předběžná verze irácké ústavy nebude obsahovat ustanovení o referendu, které navrhovali někteří kurdští zástupci v Komisi pro přípravu ústavy. V neděli 24.července to zpravodajské agentuře AP sdělil jeden z šíitských členů komise Bahá al-Áradží. Kurdský návrh směřoval k možnosti uspořádat v Kurdistánu referendum o odtržení od Iráku. Lidové hlasování, které Kurdové chtěli mít zaručeno v ústavě, se mělo konat do roku 2013.
Uspořádání plebiscitu o nezávislosti iráckého Kurdistánu je hlavním požadavkem Hnutí za referendum o Kurdistánu. Oficiální kurdské strany v Iráku se od něho distancují; během lednových všeobecných voleb však jeho aktivistům povolily petiční akci v sousedství volebních místností. Hnutí za referendum o Kurdistánu se pak podařilo doručit archy s více než 1,7 milionem podpisů do OSN.
Nynější prezident Iráku, kurdský politik Džalál Tálabání, ještě před svým zvolením do funkce poukazoval na dvojí metr arabských států, které varují před referendem v Iráku. V jiné zemi s arabskou většinou obyvatel – v Súdánu – se totiž takové referendum o možnosti osamostatnění nearabských částí Súdánu má uskutečnit v nejbližších letech na základě protokolu, který roku 2002 v keňském městě Machakos podepsali zástupci súdánské vlády a nilotských obyvatel jižního Súdánu.
|