Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 3. 10. 2005 Petr Kubálek
 Prezident Tálabání je na návštěvě České republiky
Irácký prezident Džalál Tálabání, v současné době nejvýše postavený kurdský politik světa, pobývá na třídenní oficiální návštěvě České republiky. Zemi naposled navštívil loni, kdy ještě nezaujímal současnou funkci. Česká republika se stala prvním evropským státem, do něhož Tálabání zavítal po svém uvedení do úřadu v únoru 2005.

Džalál Tálabání, v kurdských a iráckých politických kruzích běžně nazývaný Mam („strýček“) Džalál, se narodil se v roce 1933. Pochází z rodiny představených islámského mystického bratrstva kádirí. Od raného mládí se účastnil kurdské politiky jako člen Demokratické strany Kurdistánu. V Bagdádu vystudoval práva; poté se věnoval soustavné politické práci v irácké ilegalitě i v exilu. Ve straně mu byla blízká sekulární a levicová orientace, kterou zastupoval Ibráhím Ahmad (1914-2000). Tato takzvaná „generální linie“ se od Demokratické strany Kurdistánu odtrhla v roce 1976, kdy v Damašku vytvořila Vlastenecký svaz Kurdistánu. K němu se ihned přidružila část iráckého křídla levicově nacionalistického uskupení Kómala („Skupina“), jinak aktivního hlavně v Íránu, a někteří kmenoví předáci.

Tálabání je ženatý s paní Héró, dcerou svého učitele a spolupracovníka Ibráhíma Ahmada. Jejich dva synové vyrostli v londýnské emigraci: Báfél je povoláním sportovní trenér, Kubád automobilový konstruktér. Oba se však vrátili do iráckého Kurdistánu: první pracuje u bezpečnostní rozvědky, druhý v politickém aparátu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku