Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 6. 10. 2005 Břetislav Tureček – Právo
 Rozhovor s iráckým prezidentem Džalálem Tálabáním
Právo – čtvrtek 06.10.2005, Autor: Břetislav Tureček – Strana: 01

IRÁCKÝ PREZIDENT DŽALÁL TÁLABÁNÍ PRO PRÁVO:

Svrhnout Saddámův režim stálo i za cenu tisíců mrtvých Iráčanů

V Iráku zahynuly v uplynulých dvou letech tisíce Iráčanů. Stálo svržení Saddámovy diktatury za tyto oběti a ztráty?
Samozřejmě, i za tuto cenu stálo za to. Vždyť v masových hrobech ze Saddámovy éry už byly nalezeny tisíce mrtvých. Množství lidí, kteří zahynou dnes při různých událostech, s tím nelze vůbec srovnávat. Dnes někdy zahyne, řekněme, sto dvě stě lidí za den. Za Saddáma šlo někdy o tisíce.

Myslíte, že by USA šly do války, kdyby věděly, kolik budou mít mrtvých vojáků?
Myslím, že ano, protože Američané byli připraveni na mnohem víc obětí, na tisíce a tisíce mrtvých vojáků. Už před válkou počítali s obrovskými ztrátami a připravovali se, že bude potřeba bojovat dlouhé měsíce. My jsme jim říkali, že svržení Saddáma bude trvat nanejvýš dva tři týdny.

Už za devět dní mají Iráčané v referendu schvalovat novou ústavu. Projde podle vás?
Myslím, že ano. Ne ve všech provinciích, ve většině ale ano. V některých bude odmítnuta, nikoli ale dvoutřetinovou většinou hlasujících.

V neděli parlament schválil takové znění zákona, podle nějž – má-li být ústava odmítnuta – musí ji aspoň ve třech provinciích odmítnout dvě třetiny registrovaných voličů, nestačí tedy dvě třetiny hlasujících. To kritizovali sunnitští Arabové i někteří Kurdové. Podle vás je to demokratické ustanovení?
Je to správný výklad. V prozatímní ústavě se totiž hovoří o požadavku odmítnutí dvěma třetinami obyvatelstva v těchto provinciích, nikoli dvěma třetinami voličů. (Irácký parlament včera, kdy byl pořízen rozhovor, sporné ustanovení zrušil a rozhodnou tedy pouze hlasující voliči, viz článek na jiném místě – pozn. red. Práva)

K ústavě mají výhrady především sunnitští Arabové.
Ne všichni, někteří jsou pro ústavu. Jejich skutečné názory uvidíme až podle výsledků referenda. Většina Iráčanů ale bude určitě hlasovat pro.

Ústava obsahuje ustanovení o federaci, což mnoho sunnitů odmítá především. Jaké má federativní uspořádání podle vás výhody?
Federativní uspořádání schválila už za Saddáma konference irácké opozice. Poté ho přijala i prozatímní vládní rada a zakotveno bylo v prozatímní ústavě. Když se dnes ozývají nějaké výhrady proti tomuto modelu, týkají se spíše jižních (šíitských – pozn. red.) částí země, ne Kurdistánu na severu. Každopádně Irák je národnostně i nábožensky smíšená země a federace je dnes ve světě nejlepší a nejmodernější způsob řízení země.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku