Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 23. 10. 2005 Petr Kubálek
 Prezident kurdské autonomie bude jednat s Bushem a Blairem
Prezident autonomního Regionu Kurdistán v Iráku Masúd Bárzání dnes odcestoval na oficiální návštěvu USA a Velké Británie. Informovaly o tom mediální zdroje v iráckém Kurdistánu. Iráckou delegaci, jejímiž členy jsou předseda autonomní vlády v Hauléru (Arbíl) Néčirván Bárzání a irácký ministr plánování a rozvojové pomoci Barham Ahmad Sálih, přijme americký prezident George Bush a posléze i britský ministerský předseda Tony Blair.

K prvnímu jednání kurdské delegace na takto vysoké mezinárodní úrovni dojde ve Spojených státech na základě pozvání, které Masúdovi Bárzánímu 6.října předal americký velvyslanec v Iráku Zalmay Khalilzad (Zalmaj Chalíl-zád). Premiér Néčirván Bárzání již uskutečnil oficiální návštěvu Velké Británie, a to loni v červnu.

Rovněž první svého druhu byla cesta generálního tajemníka Ligy arabských států Amra Músy do iráckého Kurdistánu. Amr Músá včera v Hauléru jednal s Masúdem Bárzáním; dnes pak měl na programu přijetí v parlamentu iráckého Kurdistánu. Músův zájem o návštěvu Iráku, vedený snahou uspořádat v zemi „konferenci národního smíření“, vyvolal rozpačité reakce na irácké politické scéně. Kurdové a mnozí arabští šíité v Iráku vnímají Ligu arabských států jako organizaci, která v minulosti ospravedlňovala diktaturu Saddáma Husajna a dodnes v Iráku straní arabským nacionalistům.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku