Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 25. 10. 2005 Petr Kubálek
 Teroristické útoky ve Slémání: nejméně 13 mrtvých
Dvojice sebevražedných útoků ve městě Slémání (arabský název as-Sulajmáníja) v iráckém Kurdistánu dnes ráno usmrtila nejméně 13 lidí. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na policejní a lékařské zdroje ve městě.

Město Slémání je sídlem autonomní vlády, kterou řídí Vlastenecký svaz Kurdistánu – strana současného iráckého prezidenta Džalála Tálabáního. K ničivějšímu z obou útoků došlo poblíž ministerstva pro záležitosti péšmarga (kurdských ozbrojených složek), kde zahynulo 12 lidí. Krátce předtím se terčem pokusu o atentát stal Malá Bachtijár, člen vedení Vlasteneckého svazu Kurdistánu. Dva sebevražední atentátníci v autech naložených trhavinou se pokusili najet do Bachtijárova vozu, když vyjížděl ze svého domu. Bachtijár vyvázl z útoku bez zranění, ale jeden z jeho osobních strážců přišel o život.

Slémání je dlouhodobě – vedle města Duhók v severní části iráckého Kurdistánu – nejbezpečnější částí Iráku. Ve městě Haulér (Arbíl), metropoli kurdské autonomie v Iráku, již došlo k velkým teroristickým útokům loni v únoru a letos v červnu. Rovněž v červnu zažilo bombový atentát i město Halabdža.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku