Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 18. 11. 2005 Petr Kubálek
 Útok v kurdském městě Chánakín: přes 70 mrtvých
Počet obětí dnešních teroristických útoků v kurdském městě Chánakínu dosáhl již 74, zatímco zraněných je přes 150. Informovala o tom tisková agentura AP a arabská satelitní televize Al-Džazíra. Sebevražední atentátníci způsobili zkázu ve Velké mešitě a v Mešitě šejcha Muráda během pátečních poledních modliteb, které jsou hlavní muslimskou bohoslužbou v průběhu každého týdne. Při lékařské pomoci asistovaly ozbrojené složky Vlasteneckého svazu Kurdistánu i vojáci 101.výsadkové divize americké armády.

Ve městě Chánakín a jeho okolí žijí převážně Kurdové vyznávající šíitský islám. Většina Kurdů se nicméně hlásí k sunnitské větvi islámu. Město Chánakín leží za hranicí kurdské autonomie, v irácké provincii Dijálá. Kurdská politická reprezentace v Iráku usiluje o začlenění Chánakínu a dalších většinově kurdských území do autonomního Regionu Kurdistán.

Atentáty přišly den před konáním přípravného shromáždění ke Konferenci iráckého národního porozumění, které pořádá Liga arabských států v Káhiře za účasti předních iráckých politiků. Média rovněž dávají útoky v Chánakínu do souvislosti s informacemi, že 14.listopadu byli v Bagdádu, v jedné z budov spadajících pod irácké ministerstvo vnitra, nalezeni podvyživení muži s viditelnými stopami fyzického týrání. Většina zadržovaných patřila k sunnitským Arabům.

Exploze také v Turecku
Dnes večer došlo k teroristickému útoku také v tureckém velkoměstě Istanbulu. Nálož ukrytá v odpadkovém koši zabila jednoho člověka a nejméně pět zranila. Agentura AP sdělila, že k explozi došlo poblíž zábavního parku Tatilya ve čtvrti Beylikduzu, která leží v evropské části Istanbulu. Turecká policie z útoku obvinila kurdskou stranu PKK.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku