Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 5. 12. 2005 Petr Kubálek
 Bárzání vyzval Turecko k nenásilnému řešení kurdské otázky
Prezident autonomního Regionu Kurdistán v Iráku Masúd Bárzání včera vyzval Turecko, aby řešilo problémy Kurdů ve své zemi mírovou cestou. Na tiskové konferenci, kterou vedl společně s prezidentem Iráku Džalálem Tálabáním v horském letovisku Saláhaddín, Bárzání v reakci na jednu z otázek žurnalistů prohlásil: „Vyzývám turecký stát, aby řešil kurdský problém mírovou cestou. … Podporuji mírové řešení, nikoli boj.“ Jeho slova včera citovala agentura AP.

Zástupci turecké armády přitom ve čtvrtek 1.prosince již poněkolikáté otevřeli téma případné nezávislosti Kurdů na severu Iráku. Podle dnešního vydání tureckého deníku New Anatolian se na pravidelné schůzce Nejvyšší vojenské rady (Yüksek Askeri Şura), jíž předsedá turecký premiér Recep Tayyıp Erdoğan, jednalo o „známkách postupného dělení Iráku“. List informoval, že generálové navrhli turecké vládě, aby „rozvinula příslušné diplomatické iniciativy“, a dodal, že zástupci armády vyjádřili připravenost „zakročit proti případnému kurdskému státu“. Deník připomněl dřívější projev, v němž si náčelník generálního štábu turecké armády Hilmi Özkök stěžoval na „nedostatečnou citlivost USA k vytlačení teroristické organizace (– kurdské strany PKK – ) ze severu Iráku“.

Server KurdishMedia s odvoláním na turecký tisk včera napsal, že Turecká republika se chystá otevřít konzulát ve městě Mosul (al-Músil) – metropoli severního Iráku, kterou obývají převážně Arabové i Kurdové.

Turecko má na severu Iráku včetně Kurdistánu rozsáhlé ekonomické zájmy. Agentura AFP 1.prosince informovala, že nejmenované americko-turecké konsorcium brzy zahájí těžbu ropy v autonomním iráckém Kurdistánu. V oblasti přitom nebude první: již minulý týden byl slavnostně otevřen ropný vrt vedený norskou společností DNO ve vesnici Táwuké poblíž kurdského města Záchó, které představuje nejsevernější bod Iráku při hranici s Tureckem.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku