Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 23. 10. 2007  ČTK
 Turecko odmítlo příměří s PKK, chce ale dialog
Turecko odmítlo nabídku příměří separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Turecký ministr zahraničí Ali Babacan dnes na tiskové konferenci v Bagdádu prohlásil, že Ankara s „teroristickými organizacemi“ nevyjednává. Zároveň ale řekl, že jeho země dává při řešení krize kolem Kurdů přednost „diplomacii a dialogu“.


<< celý text

 21. 10. 2007  ČTK
 Kurdští povstalci údajně zabili nejméně devět tureckých vojáků
Ankara – Nejméně devět tureckých vojáků údajně zabili v noci na dnešek kurdští povstalci při ozbrojeném střetu na jihovýchodě Turecka nedaleko hranice s Irákem. Oznámila to dnes turecká média. Jsou to první turecké oběti od středy, kdy si vláda v Ankaře nechala parlamentem odhlasovat povolení k přeshraničnímu zásahu proti základnám rebelů na severu Iráku.

= = =

Aktualizace (kurdove.ecn.cz): Podle agentury AFP dnes při střetech zahynulo 23 ozbrojenců PKK a 12 tureckých vojáků.


<< celý text

 16. 10. 2007  Kurdské občanské sdružení
 Oznámení o valné hromadě
V sobotu 20.10.2007 v 13:00 hodin se koná valná hromada Kurdského občanského sdružení v jeho sídle na adrese Panská 1, Praha 1.


<< celý text

 15. 10. 2007  Petr Kubálek
 Kurdská literatura ztratila otce moderního románu
Ve čtvrtek 11.října zemřel významný kurdský spisovatel Mehmed Uzun. Z Turecka, kde literát žil, to oznámila agentura AP a turecká média.


<< celý text

 13. 10. 2007  Petr Kubálek
 Obavy z teroru zmařily náboženský svátek jezídů
Předáci náboženského společenství jezídů letos kvůli nebezpečí teroristických útoků zrušili obřady Svátku shromáždění. Ty se běžně konají od 6. do 13.října, kdy se scházejí poutníci v jezídské svatyni Láliš v severním Iráku.

Jezídi se letos v srpnu stali terčem dosud největšího teroristického útoku v Iráku, kdy sebevražední atentátníci v oblasti Šingál (Sindžár) na severozápadě země usmrtili nejméně 400 osob. Údaje o počtu obětí se dosud rozcházejí; některé zdroje udávají 800 i více mrtvých.


<< celý text

 9. 10. 2007  ČTK
 Erdoğan povolil armádě zásah proti povstalcům z PKK v Iráku
Turecký premiér Recep Tayyıp Erdoğan dnes povolil turecké armádě případný přeshraniční zásah proti kurdským povstalcům operujícím v severním Iráku. Podle tiskových agentur tak reagoval na silný tlak ze strany armádních představitelů i opozice. Kurdští rebelové jen od víkendu zabili během dvou útoků 15 tureckých vojáků.


<< celý text

 9. 10. 2007  Petr Kubálek
 Iráčtí poslanci navštívili ČR
V České republice pobývala irácká parlamentní delegace, kterou vedl předseda iráckého parlamentu Mahmúd al-Mašhadání. Mezi členy delegace byl i kurdský poslanec Akram Kádir Muhammad.


<< celý text

 28. 9. 2007  Petr Kubálek
 Irák slíbil Turecku boj proti PKK
Turecký a irácký ministr vnitra se dnes v Ankaře dohodli, že budou „bránit aktivitám teroristických organizací, zejména PKK“ (Strany pracujících Kurdistánu). Klíčovou pasáž dohody, podepsané po třídenních rozhovorech, citovala agentura AP.

Agentura Reuters dodává, že zástupci obou zemí se mají scházet každého půl roku ke koordinaci postupu. Otevřená zůstala otázka, zda turecká armáda může pronásledovat bojůvky PKK i na iráckém území.


<< celý text

 20. 9. 2007  Petr Kubálek
 ČR a Irák podepsaly memorandum o porozumění a spolupráci
Irácký ministr zahraničí se během své návštěvy Prahy setkal se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem a předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. Informovaly o tom internetové stránky českého ministerstva zahraničí a Senátu.

Zébárí, který patří mezi přední kurdské politiky v Iráku, v pondělí 17.září s ministrem Schwarzenbergem podepsal memorandum o porozumění a spolupráci mezi oběma zeměmi.


<< celý text

 17. 9. 2007  Petr Kubálek
 Irácký ministr zahraničí je na návštěvě ČR
Irácký ministr zahraničí Hóšjár Zébárí dnes přiletěl na dvoudenní oficiální návštěvu České republiky. V Praze se zastavil na cestě mezi jednáními v Paříži a v Moskvě.

Dnes večer se má Zébárí setkat s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Ten v roce 1990, ještě jako kancléř československého prezidenta Václava Havla, podepsal prohlášení na podporu „kurdského demokratického hnutí. Svůj podpis ke stejnému textu tehdy připojil i Havel.


<< celý text

 16. 9. 2007  Petr Kubálek
 Kurdská města přivítala tureckého prezidenta
První oficiální cesta nového tureckého prezidenta Abdullaha Güla po jeho zvolení směřovala do jihovýchodního Turecka, kde žijí převážně Kurdové. Od úterý 11.září do pátku 14.září postupně zavítal do provincií Van (kurdsky Wán), Hakkari (Hakárí), Siirt (Séird), Şırnak (Širnách) a Diyarbakır (Áméd).


<< celý text

 5. 9. 2007  Petr Kubálek
 V USA se zřítilo soukromé letadlo s kurdskou rodinou
Šest členů kurdské rodiny zahynulo v pátek 31.srpna při havárii soukromého letadla v Kalifornii. Letoun pilotoval jeho majitel, americký podnikatel kurdského původu Adam Pasori. Na palubě byli jeho manželka, bratr a sestra se svými dvěma dětmi. Nehodu nikdo nepřežil.

O události informovala agentura AP a místní tisk. Jak dále upozornila turecká a kurdská média, bratrem Pasoriho a dalších dvou zemřelých je kurdský aktivista Kani Xulam (Kání Chulám), známý i z dokumentárního filmu Dobří a špatní Kurdové.


<< celý text

 3. 9. 2007  Petr Kubálek
 Část iráckého Kurdistánu bojuje s epidemií cholery
V převážně kurdských oblastech Iráku v posledních dnech zemřelo 9 osob na choleru. Včera to podle informací místní agentury Pajámnér oznámil Zirján Usmán, ministr zdravotnictví ve vládě autonomního iráckého Regionu Kurdistán. Nákaza cholerou se vyskytla v provincii Slémání (as-Sulajmáníja) a také v sousední mnohonárodnostní provincii Karkúk (Kirkúk), která není součástí samosprávy iráckých Kurdů.


<< celý text

 25. 8. 2007  Petr Kubálek
 Zemřel prezident Iráku 60.let
Na hřbitově v jordánském městě al-Mafrak byl dnes pochován bývalý irácký prezident Abdurrahmán Muhammad Árif, který včera zemřel v jordánské metropoli Ammánu ve věku 91 let. Informovala o tom irácká média.


<< celý text

 31. 7. 2007  ČTK
 Soud osvobodil kurdského lékaře Uzunoglua
Praha 31. července (ČTK) – Odvolací pražský městský soud osvobodil kurdského lékaře a podnikatele Yektu Uzunoglua, jehož případ se vleče už více než 12 let. Městský soud zrušil rozsudek obvodního soudu, který mu v březnu uložil za vydírání a mučení jednoho cizince podmíněný trest dva roky vězení se zkušební dobou na pět let. Obžaloby z mučení dalších dvou mužů ho prvoinstanční soud zprostil.


<< celý text

 24. 7. 2007  Petr Kubálek
 Kurdská strana DTP je v tureckém parlamentu
Podle předběžných výsledků voleb do tureckého parlamentu usedne mezi jeho 550 poslanci také 28 nezávislých kandidátů. List Turkish Daily News uvádí, že nejméně 24 z nich nominovala prokurdská Strana za demokratickou společnost (DTP).


<< celý text

 22. 7. 2007  Petr Kubálek
 Prokurdská strana si v tureckých volbách věří
V Turecku se dnes konají parlamentní volby. Většina předvolebních odhadů očekává, že k současným parlamentním stranám – umírněně islamistické Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) a nacionalistické Lidové republikánské straně (CHP) – si nyní v turecké jednokomorové sněmovně přisednou ještě poslanci krajně nacionalistické Strany národní akce (MHP), ale také nezávislí prokurdští kandidáti nominovaní Stranou za demokratickou společnost (DTP). Jejich úspěch by znamenal, že se straně DTP vyplatila v únoru ohlášená taktika, s jejíž pomocí se dnes snaží obelstít přísný volební práh stanovený v Turecku pro politické strany.

Část prognóz navíc naznačuje, že nyní jediná vládnoucí strana AKP ve volbách oslabí a nebude moci sama sestavit vládu. O to větší je sebevědomí prokurdské DTP, jejíž současný vůdce Nurettin Demirtaş prohlásil, že strana je připravena jít do nové vlády a vést v ní čtyři ministerstva.


<< celý text

 18. 7. 2007  Petr Kubálek
 Další desítky mrtvých v provincii Karkúk
Irácká provincie Karkúk (uvádí se též jako Kirkúk) zažila další rozsáhlý teroristický útok: sebevražedný atentátník v nákladním autě naloženém trhavinou zabil nejméně 85 lidí. Výbuch se odehrál v pondělí 16.července ve městě Karkúk, které je správním střediskem stejnojmenné mnohonárodnostní provincie. Počet zraněných se odhaduje na 180. Podle sdělení BBC došlo krátce po hlavním útoku k dalším dvěma explozím.


<< celý text

 8. 7. 2007  Petr Kubálek
 Smrtící výbuch v irácké provincii Karkúk
Nejméně 105 lidí zemřelo včera ráno při teroristickém útoku v obci Ámirlí, která se nachází v irácké mnohonárodnostní provincii Karkúk (též Kirkúk). Oznámila to místní a světová média. Podle kurdské zpravodajské agentury Pajámnér jsou obyvateli Ámirlí převážně iráčtí Turkmeni vyznávající šíitský islám.


<< celý text

 24. 6. 2007  Petr Kubálek
 Oprátka za genocidu Kurdů
Irácký nejvyšší trestní soud v Bagdádu dnes vynesl tři tresty smrti, dvě doživotí a jeden zprošťující rozsudek při projednávání viny za vyvražďování kurdských civilistů v 80.letech. Během operace známé pod arabským názvem al-Anfál (Válečná kořist) bylo v Iráku podle obžaloby zabito 182 000 lidí.

Kurdy nenáviděný Alí Hasan al-Madžíd, bratranec svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, dostal trest smrti za genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.


<< celý text

 24. 6. 2007  Petr Kubálek
 Dnes v Iráku padnou rozsudky za vyvražďování Kurdů
V neděli 24.června mají být v Bagdádu vyneseny rozsudky nad šesti představiteli bývalého iráckého režimu, kteří jsou obžalovaní z odpovědnosti za masakry civilistů při bezpečnostní operaci v kurdských částech Iráku. Načasování rozsudku oznámila 11.června světová média.

Jak 20.června připomnělo Rádio Svobodný Irák, obžalovanými, jejichž odsouzení se dnes čeká, jsou:
Alí Hasan al-Madžíd at-Tikrítí – bratranec bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna; jako vysoký armádní důstojník a stranický funkcionář v letech 1987-1989 koordinoval veškerou iráckou politiku v severním Iráku, a tím pádem i řídil operace al-Anfál. Později mu byly svěřeny stejně rozsáhlé pravomoci nad jižním Irákem.
Sultán Hášim Ahmad at-Táí – bývalý ministr obrany.
Sábir Abdulazíz Husajn ad-Dúrí – bývalý šéf vojenské rozvědky.
Husajn Rašíd Muhammad at-Tikrítí – bývalý místonáčelník generálního štábu irácké armády.
Farhán Mutlag al-Džubúrí – bývalý velitel vojenské rozvědky v severním Iráku.
Táhir Taufík Júsif al-Ání – bývalý guvernér severoirácké, etnicky smíšené provincie Ninive (s centrem ve městě Mosul).


<< celý text

 20. 6. 2007  Petr Kubálek
 Radnice chtěla kurdštinu, soud zakročil
Soud v Turecku uvolnil z funkce starostu a rozpustil zastupitelstvo místní části Sur ve městě Diyarbakır za to, že pro styk s veřejností chtěli vedle turečtiny používat také kurdštinu a další jazyky. O verdiktu informoval deník Turkish Daily News. Kurdsky mluví většina obyvatel Diyarbakıru (mezi Kurdy známého i pod jménem Áméd) a nejméně desetina občanů Turecké republiky. Jedinou úřední řečí v zemi je však turečtina.

Podle listu Turkish Daily News bylo kvůli stejnému případu zahájeno i kriminální vyšetřování. Za střet s jazykovými zákony Turecké republiky se může starosta okrsku Sur Abdullah Demirbaş, primátor Diyarbakıru Osman Baydemir a dalších 19 osob dostat do vězení až na tři a půl roku.


<< celý text

 14. 6. 2007  Petr Kubálek
 Turecko invazi do Iráku odkládá
Dlouho diskutovaná turecká invaze do severního Iráku se konat nebude, alespoň prozatím. V úterý 12.června o tom rozhodla schůzka hlavních představitelů turecké vlády a armády. Zahraniční intervence měla být zaměřena proti ozbrojencům bývalé Strany pracujících Kurdistánu (PKK), které několik států i Evropská unie označuje za teroristy. Jak informovala turecká média, PKK několik hodin před schůzkou tureckých lídrů vyhlásila příměří.

Erdoğan budoucí intervenci do Iráku zcela nevyloučil: podle tureckého tisku ji označil za „poslední možnost“. Deník Turkish Daily News navíc informoval, že turecká armáda usiluje o vytvoření patnáctikilometrového nárazníkového pásma v severním Iráku, což je bez přímého vojenského nasazení těžko představitelné.


<< celý text

 9. 6. 2007  Petr Kubálek
 Turecká armáda ostřeluje irácké území
Turecká armáda v sobotu 9.června po půlnoci ostřelovala irácké území. Téhož dne to oznámila místní média a světové agentury. Irácké ministerstvo zahraničí, které řídí kurdský politik Hóšjár Zébárí, podalo protestní nótu.

Turecká armáda stupňuje operace proti povstalcům z bývalé Strany pracujících Kurdistánu (PKK), kterou Turecko, USA a Evropská unie řadí mezi teroristické organizace. Již několik měsíců se spekuluje, že turecká armáda možná vstoupí na území Iráku, kde se podle zprávy agentury Reuters z pondělí 4.června skrývá odhadem 4000 ozbrojenců PKK.

Náčelník generálního štábu turecké armády Yaşar Büyükanıt podle tureckého tisku tento týden prohlásil, že diskutovaná invaze do Iráku by připadala v úvahu, pokud by ji odsouhlasil parlament v Ankaře.


<< celý text

 6. 6. 2007  Petr Kubálek
 Udeří Turecko na irácký Kurdistán?
„Máme plné právo přijmout opatření proti teroristickým aktivitám, které na nás míří ze severního Iráku,“ řekl v pondělí 4.června turecký ministr zahraničí Abdullah Gül. Jeho slova, pronesená během přijetí představitelů Evropské unie v Ankaře, citovala agentura AP. V Turecku se již delší dobu hovoří o intervenci do hraničního pásma severního Iráku, kde má pozice Strana pracujících Kurdistánu (PKK). Ta v Turecku, Evropské unii i USA figuruje na seznamu teroristických organizací.

Turecký náčelník generálního štábu Yaşar Büyükanıt ve čtvrtek 31.května naznačil, že turecká armáda je v případě invaze připravena střetnout se i s bezpečnostními jednotkami iráckých Kurdů (péšmarga).

Safín Dizají, který je vedoucím zahraničního odboru irácké Demokratické strany Kurdistánu, přitom minulý týden prohlásil, že Kurdové v Iráku jsou připraveni ke „konstruktivnímu dialogu“ s Ankarou. Případný vojenský útok na sever Iráku odmítají také turecké obchodní kruhy.


<< celý text

 26. 5. 2007  Český národní registr dárců kostní dřeně
 Pozvánka na společenský večer
Ve spolupráci se Sdružením občanů pocházejících z arabských zemí, Kurdským občanským sdružením (Kom-Kurd) a Centrem tance vás srdečně zveme na společenský večer na podporu dárcovství kostní dřeně pro nemocné z etnických menšin.


<< celý text

 22. 5. 2007  Petr Kubálek
 Pulitzerova cena za snímek popravy Kurdů našla majitele
V pondělí 21.května byla v New Yorku předána Pulitzerova cena za zpravodajskou fotografii, která zachycuje popravu Kurdů v Íránu. Cena byla původně udělena pro rok 1980. O jejím dodatečném předání informovala světová i česká média.

Server Aktuálně.cz přinesl vítězný snímek Popravčí četa v Íránu i další fotografie ke stejné události.


<< celý text

 15. 5. 2007  Petr Kubálek
 Další pumový atentát na Kurdy v Iráku
Irácký Kurdistán zažil druhý velký bombový útok za necelý týden. Sebevražedný atentátník, který řídil nákladní auto naložené trhavinou, se v neděli 13.května odpálil ve městě Machmúr a zabil desítky lidí. K odpovědnosti se přihlásila platforma známá jako Islámský stát v Iráku, která je odnoží teroristické sítě al-Káida.

Při explozi podle prvních zpráv kurdských zdrojů zahynulo 32 osob a 115 bylo zraněno. Včerejší zpráva agentury AFP udala počet mrtvých na 50. Podle agentury AP jsou mezi oběťmi i starosta Machmúru a místní náčelník policie.


<< celý text

 11. 5. 2007  Petr Kubálek
 Soudy, které zajímají Kurdy: odškodné od Turecka, vězení za chemické zbraně
Irácký nejvyšší trestní soud dnes oznámil, že vynesení rozsudků v kauze al-Anfál se očekává 10.června. Včera o tom informovala irácká média. Kampaň, kterou bývalý irácký režim nazval al-Anfál (arabsky Válečná kořist) podle osmé súry Koránu, proběhla v letech 1987 a 1988 a byla zaměřena proti kurdským civilistům, kterých tehdy zahynulo možná i přes 180 000.

Při operacích al-Anfál byly nasazeny i chemické zbraně – a právě za jejich prodej do Iráku byl ve středu 9.května v Nizozemí odsouzen místní obchodník Frans van Anraat k 17 letům vězení.

Další zajímavý proces se odehrál před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku, který včera uložil Turecku, že musí vyplatit 2000 euro jako odškodné istanbulskému vydavateli Saimu Üstünovi. Üstün sám musel v roce 2003 zaplatit pokutu ve výši 1700 euro, když byl v Turecku obviněn z „šíření separatistické propagandy“.


<< celý text

 9. 5. 2007  Petr Kubálek
 14 mrtvých při sebevražedném útoku v iráckém Kurdistánu
Sebevražedný útočník dnes zabil 14 lidí a zranil dalších 87 ve městě Haulér (též Arbíl), které je metropolí autonomního Regionu Kurdistán v Iráku. Atentátník se v autě naloženém trhavinou odpálil před budovami ministerstva vnitra a speciálních bezpečnostních jednotek. Informovala o tom místní tisková agentura Pajámnér.


<< celý text

 9. 5. 2007  Petr Kubálek
 Prezident autonomního Kurdistánu měl projev v Bruselu
Masúd Bárzání, který je prezidentem autonomní části iráckého Kurdistánu, je na oficiální návštěvě Bruselu. V pondělí 7.května zde mimo jiné jednal s představitelem Evropské unie pro zahraniční politiku Javierem Solanou. Včera pak Bárzání promluvil k členům zahraničního výboru Evropského parlamentu. V projevu, který citovaly světové tiskové agentury, se Bárzání zaměřil na vztahy s Tureckem a budoucnost mnohonárodnostního iráckého města Karkúk.


<< celý text

 1. 5. 2007  Petr Kubálek
 Britská univerzita otevře kurdská studia
Univerzita ve městě Exeter v jihozápadní Anglii nabídne od letošního podzimu magisterské a doktorské studium kurdologie. Uvádí se to v oznámení tamních akademiků, které bylo v pátek 27.dubna zveřejněno na internetových stránkách Kurdish Aspect. Podle oznámení se má jednat o jediný studijní program „svého druhu v anglicky mluvícím světě“.


<< celý text

 30. 4. 2007  Petr Kubálek
 Amnesty International a představitelé jezídů reagují na vlnu vražd
Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International odsoudila násilnosti v severním Iráku, ve kterých sehráli aktivní i pasivní úlohu příslušníci náboženské menšiny jezídů. Odsouzení vydala také Nejvyšší jezídská duchovní rada. Obě prohlášení jsou z pátku 27.dubna.


<< celý text

 25. 4. 2007  Petr Kubálek
 Jezídi v Iráku terčem extremistů
Nejméně 23 příslušníků náboženské menšiny jezídů bylo v neděli 22.dubna hromadně zavražděno v severním Iráku. K útoku došlo v převážně arabském městě Mosul (al-Músil). Autobus, který převážel zaměstnance místní textilky, byl zastaven ozbrojenou skupinou. Její členové podle osobních dokladů identifikovali, kteří z pasažérů jsou jezídi, a postříleli je. Jde o dlouhodobě největší cílené napadení jezídů.

O události informovala tisková agentura AP. Podle její zprávy měl útok jasně náboženský motiv – pachatelé se výslovně odvolávali na islám a zároveň na dva týdny starý incident, kdy (podle sdělení Irácké tiskové agentury) několik jezídských mužů poblíž Mosulu ukamenovalo sedmnáctiletou dívku za to, že se od jezídismu odvrátila a stala se muslimkou.


<< celý text

 22. 4. 2007  Petr Kubálek
 Francouzská prezidentská kandidátka podporuje Kurdy
Ségolène Royalová, která kandiduje na úřad francouzského prezidenta, má úzké vztahy ke Kurdům. V minulosti byla obhájkyní známé kurdské političky Leyly Zana a jejích kolegů, které Turecko v letech 1994-2004 věznilo za projevy ke kurdské problematice.


<< celý text

 19. 4. 2007  Petr Kubálek
 Cestopisná reportáž z Kurdistánu na České televizi (20.4.)
Česká televize odvysílá záběry z Kurdistánu. V rámci předposledního dílu původního seriálu Turecko – brána Orientu mimo jiné představí přírodní a historické památky na hoře Nemrut a také převážně kurdské město Diyarbakır. Čtvrthodinová cestopisně-vzdělávací reportáž bude uvedena v pátek 20.dubna v 17:20 na programu ČT2. Opakovat se bude na stejném programu v noci z 20. na 21.dubna ve 3:20.


<< celý text

 11. 4. 2007  Petr Kubálek
 Bárzání opět rozlítil Turky
Turecké politiky zaměstnává slovní přestřelka s Masúdem Bárzáním, prezidentem iráckého autonomního Kurdistánu. Podnítil ji rozhovor s Bárzáním, který v pátek 6.dubna a v sobotu 7.dubna odvysílala arabská satelitní televize al-Arabíja.

Český překlad inkriminované části rozhovoru byl zveřejněn na stránkách Kurdové a Kurdistán v sekci Články.


<< celý text

 8. 4. 2007  Lidovky.cz / ČTK
 Turecko odsoudilo kurdského politika
TUNCELI 6. dubna 2007 | 20:04
Turecký tribunál odsoudil jednoho z předáků turecké kurdské strany a sedm jeho spolupracovníků za podporu kurdských separatistů ze zakázané PKK.


<< celý text

 6. 4. 2007  Petr Kubálek
 Pětice Íránců zůstává v americkém zajetí
Vyslanec Íránské islámské republiky se bude moci setkat s pěti svými krajany, které před bezmála třemi měsíci zadržela americká armáda v Hauléru (Arbíl), hlavním městě autonomního iráckého Kurdistánu. Turecký deník The New Anatolian tuto informaci s odvoláním na „íránská státní média“ zveřejnil včera – tedy v den, kdy Írán propustil na svobodu 15 britských vojáků, které zadržoval od konce března.

Zadržení jsou podle íránské vlády diplomaté. Spojené státy a Irák to však zpochybňují. Podle amerických představitelů mohli zadržení Íránci být zapleteni do pašování zbraní do Iráku.


<< celý text

 29. 3. 2007  Petr Kubálek
 Průlom v kauze Uzunoğlu – ta však nekončí
Vleklá soudní kauza kurdského podnikatele a lékaře Yekty Uzunoğlu zaznamenala největší zvrat za poslední roky: Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl, že Uzunoğlu se dopustil vydírání a mučení na tureckém občanu Gürkanu Gönenovi, a uložil mu dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Dnes o tom informovala Česká tisková kancelář (ČTK), Česká televize a další česká média (např. servery iDnes, Aktuálně.cz a Novinky.cz).

Kurd narozený v Turecku a žijící v České republice už strávil ve vazbě přes dva a půl roku. Proti dnešnímu rozsudku se odvolal a případ tak putuje dále k pražskému Městskému soudu.

Uzunoğlu zdůrazňuje, že klíčový svědek v jeho kauze Gürkan Gönen – soudem nyní uznaný za poškozeného – je někdejší policejní konfident.

K rozsudku vyjádřila výhrady organizace pro lidská práva Amnesty International.


<< celý text

 22. 3. 2007  Petr Kubálek
 Havel se připojil k hladovce za Yektu Uzunoğlu
Bývalý československý a český prezident Václav Havel se zařadil k osobnostem, které vždy na jeden den solidárně drží protestní hladovku s kurdským podnikatelem a lékařem Yektou Uzunoğlu. Ten hladoví již desátý den za vyřešení své soudní kauzy i za lepší práci českých soudů a policie. O Havlově kroku dnes informovala Česká tisková kancelář a také Česká televize ve své hlavní zpravodajské relaci Události.

Je málou známou skutečnosti, že Havel ještě ve funkci československého prezidenta podepsal prohlášení na podporu kurdských demokratických sil.


<< celý text

 21. 3. 2007  Petr Kubálek
 Kurdský film na přehlídce Febiofest
Na filmovém festivalu Febiofest bude uveden celovečerní kurdský hraný film Nultý kilometr. Snímek natočený v irácké-finsko-francouzské koprodukci se v nejbližších dnech bude dvakrát promítat v Praze, a to v sále čísla 8 kina Village Cinemas Anděl (u stanice metra Anděl): nejprve v pátek 23.března v 17:15 a znovu pak ve čtvrtek 29.března v 19:45.


<< celý text

 8. 3. 2007  Kurdské občanské sdružení
 Oslava kurdského svátku Newroz v Praze 23.3.
Kurdské občanské sdružení srdečně zve zájemce na oslavu kurdského národního svátku Newroz (Nauróz – Nový rok).


<< celý text

 1. 3. 2007  Petr Kubálek
 Festival Jeden svět uvede film o Kurdech ve Finsku
Festival dokumentárních filmů Jeden svět letos do svého programu zařadil krátký finský dokument Šáhín, který zachycuje svět dětí kurdských exulantů v Evropě. Snímek se bude v rámci bloku dalších krátkých filmů promítat v pražském kině Evald nejprve v sobotu 3.března v 15:00 hodin a znovu v neděli 4.března ve 13:00 hodin.


<< celý text

 1. 3. 2007  Petr Kubálek
 Prokurdská strana chce dobýt turecký parlament nezávislými kandidáty
Strana za demokratickou společnost (DTP), která je hlavní prokurdskou stranou v Turecku, vyšle do parlamentních voleb 4.listopadu nezávislé kandidáty. Chce tak obejít desetiprocentní práh pro vstup do parlamentu. Existenci této podmínky tureckého volebního systému se již dva kurdští politici pokusili napadnout u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten však žalobu zamítl.


<< celý text

 19. 2. 2007  Petr Kubálek
 Kurdský politik v Sýrii propuštěn dva měsíce po zadržení
Více než dva měsíce poté, co ho v severní Sýrii zadržela syrská vojenská rozvědka, byl v Damašku propuštěn na svobodu Muhjiddín Šéch-Álí, sekretář a muž číslo 2 Kurdské demokratické strany za jednotu (Jakítí).


<< celý text

 17. 2. 2007  Petr Kubálek
 Nejméně 10 mrtvých při explozích v Karkúku
Nejméně 10 lidí zahynulo a přes 60 bylo zraněno při dnešním výbuchu dvou aut naložených trhavinami v iráckém městě Karkúk (též Kirkúk). K teroristickému útoku došlo na tržišti ve čtvrti Rahímáwá, kde většinu obyvatel tvoří Kurdové.


<< celý text

 12. 2. 2007  Petr Kubálek
 Čeští experti budou přednášet o obnově kurdských památek
Tři čeští specialisté budou v pátek 16.února přednášet na univerzitě v Plzni o záchraně historické pevnosti v Arbílu (Haulér), hlavním městě iráckého autonomního Kurdistánu. Prezentace česko-kurdského archeologického projektu je naplánována na 11:15 na adrese: Sedláčkova ulice 15, Plzeň; místnost číslo 319, 2. patro.


<< celý text

 12. 2. 2007  Petr Kubálek
 Saddámův ministr před soudem za masakry Kurdů
V Bagdádu včera pokračovalo soudní řízení s činiteli bývalého iráckého režimu, kteří řídili operace al-Anfál. Při nich bylo v letech 1987-1988 zabito nejméně 100 000 Kurdů, ale možná i dvakrát tolik.

Před soudem stanul bývalý irácký ministr obrany Sultán Hášim Ahmad – muž číslo 27 na seznamu hledaných představitelů svrženého iráckého režimu, který v roce 2003 vydala americká armáda.


<< celý text

 9. 2. 2007  Petr Kubálek
 Chyba amerických vojáků zabila 8 Kurdů
Americká armáda dnes omylem zaútočila na kurdské vojáky v severním Iráku a nejméně osm z nich zabila. Informovala o tom světová média.


<< celý text

Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 8 | Další

webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku