Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 3. 2. 2007  Petr Kubálek
 Soud ve Štrasburku se zastal tureckého volebního systému
Volební systém v Turecku není diskriminační. Tak zní závěr Evropského soudu pro lidská práva, který v úterý 30.ledna zamítl žalobu dvou kurdských politiků. O rozsudku informovala tisková agentura Reuters.


<< celý text

 30. 1. 2007  Petr Kubálek
 Kurdští šíité mezi oběťmi dnešních výbuchů v Iráku
Nejméně 55 lidí dnes zemřelo při bombových útocích, které mířily proti oslavám ášúrá – významného svátku šíitské odnože islámu. Podle agentury AFP došlo k výbuchům také ve městech Chánakín a Mandalí, kde žijí Kurdové šíitského vyznání.


<< celý text

 30. 1. 2007  Petr Kubálek
 Pokračuje soud s „Chemikem Alím“
V Bagdádu včera pokračovalo soudní řízení v kauze al-Anfál, tedy vyhlazovací kampaně, kterou irácký režim vedl proti Kurdům v 80.letech a při které zahynulo možná až 183 000 lidí.

Hlavním obžalovaným v procesu je Alí Hasan al-Madžíd, bratranec svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna. V Iráku a dnes i po celém světě je spíše znám pod přezdívkou „Chemický Alí“ nebo „Chemik Alí“. Tu mu v hořké ironii dali sami Kurdové, neboť součástí vojenských akcí, které v 80.letech řídil, bylo použití chemických zbraní.


<< celý text

 21. 1. 2007  Petr Kubálek
 Případ Ghassemlou, 17 let poté: Je vrah v amerických rukou?
Pět íránských státních zaměstnanců, které ve čtvrtek 11.ledna v iráckém Kurdistánu zadržela americká armáda, zatím nebylo propuštěno. Není ani známo nic bližšího o jejich totožnosti. Přesto se tento týden v rakouských médiích objevila spekulace, že jedním ze zadržených může být člověk, který byl v roce 1989 ve Vídni přítomen zavraždění kurdského politika Abdurrahmána Kásimlú (Abdul Rahman Ghassemlou).


<< celý text

 13. 1. 2007  Petr Kubálek
 Kurdští politici odsoudili zadržení zástupců Íránu
Vrcholní představitelé kurdské autonomie v Iráku odsoudili akci amerických vojáků, kteří ve čtvrtek 11.ledna vnikli do budovy íránského styčného úřadu ve městě Haulér (Arbíl) a zadrželi šest jeho zaměstnanců.


<< celý text

 13. 1. 2007  Petr Kubálek
 Radnice chce jednat kurdsky, Ankara posílá inspekci
Radnice jedné ze čtvrtí Diyarbakıru (mezi Kurdy známého též jako Áméd), který je někdy označován ze neoficiální hlavní město tureckého Kurdistánu, chce vedle turečtiny oficiálně používat i kurdštinu a další jazyky. V sobotu 6.ledna o tom informoval deník Turkish Daily News. Ačkoli záměr místních radních ještě musí schválit magistrát Diyarbakıru a úřad guvernéra celé provincie, turecké ministerstvo vnitra se již chystá poslat inspekci.


<< celý text

 2. 1. 2007  Petr Kubálek
 Bush chce i letos stát za jednotou Iráku
Americký prezident George Bush ve svém novoročním projevu potvrdil, že jeho země bude dále podporovat jednotný Irák. V prohlášení, jehož text je zveřejněn na internetových stránkách Bílého domu, konkrétně uvedl: „V novém roce budeme dále bojovat proti nepřátelům svobody, zlepšovat bezpečnost v naší zemi a pracovat pro svobodný a jednotný Irák.“
<< celý text
 31. 12. 2006  Petr Kubálek
 Smíšené pocity Kurdů nad popravou Saddáma Husajna
V ulicích měst iráckého Kurdistánu včera převažovaly projevy radosti nad popravou bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna, vykonanou včera za úsvitu. Informovala o tom místní média a světové tiskové agentury.

Reakce místních politiků však byly obezřetnější. Odvíjely se od úvahy, nakolik Saddámova smrt může ovlivnit projednávání kauz, které se přímo týkají Kurdů a za něž svržený prezident Iráku nesl odpovědnost, zejména zplynování města Halabdža a systematických masakrů civilistů v 80.letech.

Saddám Husajn totiž byl popraven za zločiny proti lidskosti, které spáchal při represích proti obyvatelům arabského města ad-Dudžajl. Za útlak lidí z dalších oblastí Iráku, včetně Kurdistánu, tak už nikdy nebude stíhán.


<< celý text

 29. 12. 2006  Petr Kubálek
 Největší kurdská strana v Íránu zažívá rozkol
V prosinci se potvrdily zprávy o rozkolu v řadách Demokratické strany íránského Kurdistánu – nejstarší a největší politické strany, která hájí zájmy Kurdů v dnešní Islámské republice Írán. Jak v úterý 19.prosince sdělilo Rádio Svobodný Irák, osm z jednadvaceti členů politbyra strany se odtrhlo od jejího vedení a založilo samostatnou platformu.


<< celý text

 23. 12. 2006  Petr Kubálek
 Sýrie a Írán udeřily proti kurdským aktivistům
Režimy v Sýrii a Íránu během prosince přikročily k represivním akcím proti kurdským politikům a aktivistům.

Ve středu 20.prosince byl v syrském městě Halabu zadržen Muhjiddín Šéch-Álí, který patří mezi přední činitele kurdské strany Jakítí (Jednota), v Sýrii zakázané. Mezinárodní Společnost pro ohrožené národy upozornila, že Šéch-Álího zadržela vojenská rozvědka a jeho další osud je neznámý.

V Íránu je zase na neznámém místě zadržován kurdský aktivista a novinář Šérkó Džihání.


<< celý text

 14. 12. 2006  Petr Kubálek
 Osud Kurdek unesených do Egypta je stále neznámý
Prezident mezinárodní Společnosti pro ohrožené národy Tilman Zülch vyzval egypskou první dámu Súzán Mubárakovou, aby přispěla k vysvětlení osudu mladých Kurdek, které v 80.letech zřejmě byly odvlečeny z Iráku do Egypta. Manželku egyptského prezidenta již před třemi lety na problém upozornila Mezinárodní aliance pro spravedlnost. Zülch však v rámci své gratulace k německé ceně lidských práv, kterou Mubáraková letos dostala, o kauze pohřešovaných Kurdek napsal: „Podle našich informací jste se k tomu bohužel zatím ani nevyjádřila, ani jste nezasáhla.“


<< celý text

 13. 12. 2006  Petr Kubálek
 Češi nevzdávají pátrání po dceři ztracené v Turecku
Manželé Uhlířovi nepolevují v pátrání po dceři, která před pěti lety zmizela v Turecku. Otec pohřešované Ivany Uhlířové nedávno vystoupil v jedné celostátní turecké televizi, aby požádal tamní veřejnost o pomoc. Ve čtvrtek 7.prosince o tom informoval deník Mladá fronta Dnes a v podrobnější verzi také internetový portál iDnes.

Ivana Uhlířová je pohřešována od srpna 2001, kdy cestovala po Turecku. Naposledy byla spatřena u města Osmaniye, které leží při nejzápadnější části tureckých hranic se Sýrií.


<< celý text

 7. 12. 2006  Petr Kubálek
 Začínají festivaly kurdských filmů v Londýně a Berlíně
Britská metropole od pátku 8.prosince hostí už čtvrtý ročník festivalu kurdských filmů. Souběžně s londýnským festivalem obdobný podnik proběhne také v Berlíně.


<< celý text

 7. 12. 2006  Petr Kubálek
 Kurdové kritizují americkou zprávu o Iráku
Americká Studijní skupina pro Irák (Iraq Study Group), která připravila včera zveřejněná doporučení ke změně americké politiky v Iráku, vzbudila nevoli u oficiálních představitelů i mediálních komentátorů v iráckém Kurdistánu. Předseda tamější autonomní vlády Néčírván Bárzání dnes na tiskové konferenci v Hauléru (Arbíl) upozornil, že členové týmu pod vedením bývalého amerického ministra zahraničí Jamese Bakera a bezpečnostního experta Lee Hamiltona sice letos byli v Iráku, avšak „nebyli ochotni navštívit Kurdistán a seznámit se s našimi názory“. Bárzání vyslovil přesvědčení, že zpráva není vyvážená.


<< celý text

 26. 11. 2006  Petr Kubálek
 Úterní diskuse v Praze se mohou týkat i kurdské politiky
V úterý 28.listopadu se v Praze uskuteční dva diskusní pořady o mezinárodní politice, které se mohou úzce dotýkat i kurdské problematiky: v 17 hodin začíná program Občanského institutu o perspektivách připojení Turecka a zemí západního Balkánu k Evropské unii; od 18:30 pak bude v Pražském institutu pro bezpečnostní studia (Prague Security Studies Institute) hovořit analytik amerického Kongresu Kenneth Katzmann o regionální (tj. blízkovýchodní) politice Íránu.


<< celý text

 24. 11. 2006  Petr Kubálek
 V Plzni budou přednášet kurdští restaurátoři
V České republice je na návštěvě skupina odborníků ze Saláhaddínovy univerzity v Hauléru (Arbíl), hlavním městě autonomního iráckého Kurdistánu. Podle informací Kurdského občanského sdružení delegaci vede Mírzá Mírzá, vedoucí pracoviště pro restaurování památek při Saláhaddínově univerzitě.

Západočeská univerzita v Plzni uspořádá přednášku členů kurdské delegace v pondělí 27.listopadu od 19 hodin. Bližší informace jsou na stránkách tamní Katedry blízkovýchodních studií.


<< celý text

 24. 11. 2006  Petr Kubálek
 Nový film o jezídech uveden v Montrealu
Na festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu se minulý týden promítal nový celovečerní snímek o náboženské komunitě jezídů. Informace byla zveřejněna na internetových stránkách festivalu.

Film Stopy: Paví lid natočila v Belgii žijící kurdská dokumentaristka Binevşa Bęrîvan a zaměřila se v něm na jezídskou menšinu v Arménii.


<< celý text

 9. 11. 2006  Petr Kubálek
 Bude Saddám popraven ještě letos?
Irácký premiér Núrí al-Málikí očekává, že svržený irácký diktátor Saddám Husajn bude popraven ještě před koncem tohoto roku. Prohlásil to v rozhovoru, který včera odvysílala britská BBC.


<< celý text

 6. 11. 2006  Petr Kubálek
 Kurdští politici vítají trest smrti pro Saddáma
Přední kurdští politici v Iráku uvítali včerejší rozsudek smrti v procesu se svrženým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Ústy svých mluvčích se k rozsudku vyjádřili současný irácký prezident Džalál Tálabání i prezident kurdské autonomie Masúd Bárzání.

Tálabáního mluvčí Kámrán Karadágí včera novinářům v Bagdádu sdělil, že podle prezidenta republiky „je soud nezávislý a proces byl spravedlivý“. Bárzáního kancelář taktéž včera vydala prohlášení (citované agenturou Pajámnér), podle něhož verdikt znamenal „vítězství spravedlnosti“.


<< celý text

 6. 11. 2006  Petr Kubálek
 Přes 40 mrtvých při záplavách v Kurdistánu
Vytrvalé lijáky způsobily rozsáhlé záplavy v kurdských částech Turecka. Od minulého týdne zde zahynulo nejméně 43 lidí, jak informovala agentura AFP. Podle tiskové agentury Reuters se jedná o nejhorší povodně v oblasti od roku 1937. Postiženy jsou zejména provincie Batman, Diyarbakır a Şanlıurfa. Ačkoli české ministerstvo zahraničí zatím nevydalo oficiální upozornění, je v současné době zřejmě vhodné vyvarovat se cestování do těchto oblastí.


<< celý text

 9. 10. 2006  Petr Kubálek
 Útoky na irácké politiky pokračují
V sobotu 7.října byl ve městě Slémání (as-Sulajmáníja) v iráckém Kurdistánu pohřben poslanec iráckého parlamentu Muhammad Rizá Mahmúd, den předtím zavražděný v Bagdádu. Informovala o tom místní média.

Mahmúd zastupoval Islámskou skupinu Kurdistánu v rámci velké kurdské koalice. Podle zprávy agentury AP se Mahmúd stal prvním poslancem nového iráckého parlamentu, ustaveného letos v dubnu, který zemřel násilnou smrtí.


<< celý text

 9. 10. 2006  Petr Kubálek
 Americká ministryně zahraničí navštívila irácký Kurdistán
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová minulý týden navštívila několik zemí Blízkého východu včetně Iráku. Svou cestu završila v pátek 6.října zastávkou v Hauléru (Arbíl), hlavním městě iráckého autonomního Kurdistánu.


<< celý text

 17. 9. 2006  Petr Kubálek
 Veletrh v Kurdistánu má urychlit obnovu Iráku
V iráckém Kurdistánu dnes končí rozsáhlý mezinárodní veletrh Arbil Expo, který se snaží přilákat zahraniční investory do projektů obnovy Iráku.

Vláda autonomního Kurdistánu se snaží prezentovat svůj region jako „jiný Irák“, kde oproti zbytku země panuje stabilita, bezpečnost, pluralita a vstřícnost ke všem cizincům bez rozdílu.


<< celý text

 10. 7. 2006  Petr Kubálek
 Přednáška kurdských novinářů – Praha, 12.7.
Do České republiky přicestovali na stáž tři žurnalisté z iráckého Kurdistánu. Ve středu 12.července mají v Praze hovořit o situaci iráckých médií. Jejich přednášku na téma Irácká mediální scéna – nezávislost médií v sektářstvím rozdělené zemi? pořádá Asociace pro mezinárodní otázky ve svém sídle na adrese Žitná 27, Praha 1, a sice tuto středu od 19:30 do 21:00 hodin.

Pracovním jazykem akce bude angličtina. Bližší informace lze získat u pořadatelů z Asociace pro mezinárodní otázky. Tamtéž, ale na e-mail michal.thim@amo.cz, je nutno včas potvrdit účast.


<< celý text

 12. 6. 2006  Petr Kubálek
 Kuvajtský duchovní: sponzorovat Hamás je hřích
Nejvyšší šíitský duchovní v Kuvajtu Muhammad Bákir al-Muhrí vydal právní stanovisko (fatwá), kterým považuje za zakázané (harám), aby muslim finančně podporoval palestinské hnutí Hamás. O rozhodnutí včera přinesla zprávu kuvajtská média a jeho text se objevil na internetových stránkách al-Muhrího kanceláře.

„Podle islámského práva je rozhodně zakázané a hříšné, aby čestný muslim dal třeba jen jediný groš hnutí Hamás,“ píše se na al-Muhrího webu. „Al-Muhrí vyzval kuvajtskou vládu i vlády některých dalších muslimských zemí, aby nefinancovaly toto hnutí, které podporuje Saddáma a Zarkávího a podněcuje terorismus,“ říká ve stejném textu kancelář šíitského klerika.


<< celý text

 8. 6. 2006  Petr Kubálek
 Přednáška o iráckém Kurdistánu dnes večer
O životě v iráckém Kurdistánu dnes bude zájemcům z Prahy a okolí vyprávět MUDr. Mariwan Majid (Maríwán Madžíd), kurdský kardiochirurg, který pochází z města Halabdža. Jeho setkání s veřejností se uskuteční 8.června ve 20:30 v Humanistickém centru Nová realita na adrese Kolbenova 34, Praha 9 (poblíž stanice metra Kolbenova).


<< celý text

 8. 6. 2006  Petr Kubálek
 Noví iráčtí ministři mají o úkol méně
Po několika odkladech dnes byla irácká vláda doplněna o ministry, kteří budou mít za úkol vyřešit bezpečnostní problémy země. Premiér Núrí al-Málikí dnes iráckému parlamentu v Bagdádu představil své kandidáty a ten jim vzápětí odhlasoval důvěru.


<< celý text

 29. 5. 2006  Petr Kubálek
 Kurd obdrží morální ocenění Nadace Charty 77
Letošní Cenu Františka Kriegla, kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77 za „mimořádnou občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika“, tento týden převezme kurdský lékař, publicista a podnikatel Yekta Uzunoğlu, soukromě známý též pod původním kurdským jménem Yekta Geylanî. Ocenění mu bude předáno ve čtvrtek 1.června v 17 hodin v Zrcadlové kapli pražského Klementina.


<< celý text

 21. 5. 2006  Petr Kubálek
 Irák čekají čtyři roky s novou vládou
Včera byla v Bagdádu uvedena do úřadu nová irácká vláda. Designovaný premiér Núrí al-Málikí tak, navzdory původně optimistickým odhadům, představil složení kabinetu pouhé dva dny před uplynutím měsíční lhůty, kterou dle irácké ústavy měl na sestavení vlády.


<< celý text

 9. 5. 2006  Petr Kubálek
 Shamma: Obchodní kancelář je přípravou na konzulát
Není vyloučeno, že Česká republika v budoucnu přece jen zřídí plnohodnotný konzulát v iráckém Kurdistánu. Vyplývá to z vyjádření, které Rádiu Svobodný Irák poskytl český diplomat kurdského původu Khalil Shamma (Chalíl Šamma). Ten je vedoucím obchodně-ekonomické pobočky, kterou české velvyslanectví pro Irák otevřelo minulý týden v Hauléru (Arbíl), hlavním městě autonomního Kurdistánu.


<< celý text

 9. 5. 2006  Petr Kubálek
 Dementi: Místo konzulátu v Kurdistánu jen obchodní kancelář
Původní zprávy o tom, že Česká republika otevře konzulát v iráckém autonomním Kurdistánu, se bohužel ukázaly jako nepřesné. Česká delegace pod vedením náměstka ministra zahraničí Jaroslava Bašty sice Haulér (Arbíl) navštívila, ale otevřela tam pouze pobočku obchodně-ekonomického úseku českého velvyslanectví v Bagdádu. Informovaly o tom internetové stránky českého ministerstva zahraničí.


<< celý text

 7. 5. 2006  Petr Kubálek
 Kurdové v Iráku mají jednotnou autonomní vládu
Kurdská autonomie v Iráku má první jednotnou vládu po 12 letech. Novému kabinetu dnes jednomyslně udělil důvěru parlament samosprávného iráckého Kurdistánu. Vládu, která bude stejně jako parlament sídlit v Hauléru (Arbíl), sestavoval její předseda Néčírván Bárzání od letošního ledna. Tehdy se definitivně rozhodlo o mechanismu sjednocení obou kurdských administrativ, které odděleně spravovaly severní a jižní část autonomního iráckého Kurdistánu od roku 1994.


<< celý text

 30. 4. 2006  Petr Kubálek
 Čeští a kurdští spisovatelé prohloubí spolupráci
Setkání kurdských a českých spisovatelů, které se uskutečnilo v Praze, je teprve výchozím bodem pro budoucí všestrannou spolupráci. Obě strany mají zájem na vzájemné překladatelské a vydavatelské popularizaci literární tvorby druhého národa, neboť české i kurdské písemnictví plnilo obdobnou obrozeneckou a jazykovou úlohu. Shodli se na tom organizátoři a účastníci setkání.


<< celý text

 27. 4. 2006  Kurdské občanské sdružení a Petr Kubálek
 Český PEN klub přivítal kurdské spisovatele
V Praze se v těchto dnech koná setkání českých a kurdských spisovatelů, které pořádají obě příslušné sekce Mezinárodního PEN klubu a Kurdské občanské sdružení. Setkání je veřejnosti přístupné a účast zájemců vítána. Místem konání během čtvrtka a pátku je Restaurace Na Vlachovce v Praze 8.

Restaurace Na Vlachovce se nachází na adrese Zenklova 217, Praha 8. Spojení: linkou metra C do stanice Kobylisy a odtud tramvají číslo 10, 14, 15, 17 nebo 25 do zastávky Ke Stírce.


<< celý text

 23. 4. 2006  Petr Kubálek
 ČR jako první země otevře konzulát v iráckém Kurdistánu
Česká republika bude mít konzulární zastoupení v iráckém Kurdistánu. Konzulát v Hauléru (Arbíl), metropoli autonomního kurdského regionu v Iráku, se má otevřít už koncem dubna. Potvrdilo to několik zdrojů blízkých českému ministerstvu zahraničí, které zatím žádnou oficiální zprávu nevydalo.


<< celý text

 23. 4. 2006  Petr Kubálek
 Irák má nové ústavní činitele
Včerejší schůze nového iráckého parlamentu, který vzešel z prosincových voleb, otevřela řešení k dlouhotrvající politické krizi v zemi. Novým premiérem se stal Džavád al-Málikí, který teď má do měsíce sestavit budoucí vládu. Životopis nového iráckého premiéra najdete zde.


<< celý text

 17. 4. 2006  Petr Kubálek
 Kurdská elita v Evropě pranýřuje vraždy pro „čest“
Případy vražd kvůli „cti“ jsou ostudou Kurdů. Rozhodně se nejedná o typické projevy kurdské společenské kultury a pachatelé těchto činů by měli být co nejpřísněji trestáni. Tak se dají shrnout reakce zástupců kurdské komunity ve střední Evropě dotázaných na takzvané vraždy kvůli cti. Soudní dohra jednoho takového případu, jehož aktéry podle mediálních zpráv byli Kurdové z Turecka, nedávno vzbudila velkou pozornost v sousedním Německu.

Tématu postavení žen v kurdské společnosti je na těchto stránkách věnován právě uveřejněný rozhovor s kurdskou novinářkou – pořízený sice před dvěma lety, ale jistě stále aktuální …


<< celý text

 11. 4. 2006  Petr Kubálek
 Kurdská témata se mezi filmy v Kataru neztratila
Na mezinárodním festivalu televizní tvorby, který koncem března uspořádala arabská televize al-Džazíra v Kataru, se objevily nejméně tři dokumentární filmy věnované výhradně kurdské tematice. Kurdský snímek Strom zelených bobulí, který natočil režisér Hažár Choršíd pro satelitní televizi KurdSat ze Slémání (as-Sulajmáníja) v iráckém Kurdistánu, získal stříbrnou cenu v soutěžní kategorii dokumentárních filmů arabských (!) televizních stanic. Film ukazuje život rodiny, která se poblíž Slémání zabývá výrobou tradiční rostlinné žvýkačky, známé pod názvem bnéšt.

Český film Vyznavači Anděla Páva vzbudil zájem místních žurnalistů. Ve středu 29.března, kdy se na festivalu tento snímek o jezídském náboženství promítal, byla – dosti neobvykle – celá polovina anglické části festivalových novin zasvěcena právě tomuto filmu.


<< celý text

 24. 3. 2006  Petr Kubálek
 Česká televize uzavře seriál o jezídech
Česká televize tento víkend odvysílá poslední ze série reportáží o vyznavačích jezídského náboženství v Kurdistánu. Reportáž se objeví v cestopisném magazínu Objektiv v neděli 26.března v 11:25 na programu ČT1. Repríza bude následovat v úterý 28.března ve 14:45 na programu ČT2.


<< celý text

 23. 3. 2006  Petr Kubálek
 Český film o Kurdech jede na festival do Kataru
Český dokumentární film natočený v Kurdistánu se bude promítat na filmovém festivalu v Kataru. Celovečerní snímek Vyznavači Anděla Páva, který natočil český režisér Petr Zrno o náboženství jezídů, byl zařazen do soutěže dokumentárních filmů na Festivalu televizní tvorby, pořádaném televizní stanicí Al-Džazíra.


<< celý text

 22. 3. 2006  Petr Kubálek
 Na oslavy v Kurdistánu dohlížela policie
Kurdové ve své vlasti i v emigraci včera slavili Nový rok – Nauróz (v kurdském pravopisu Newroz).

V Ámédu (Diyarbakır), který je znám jako neoficiální hlavní město Kurdistánu, se na oslavě Naurózu shromáždilo přes 100 000 lidí. Agentura AP přinesla zprávu, že na shromáždění bylo při střetu s policisty zraněno nejméně osm osob.

Zesílená bezpečnostní opatření poznamenala kurdský Nový rok také v Hauléru (Arbíl), který je hlavním městem autonomní části iráckého Kurdistánu.


<< celý text

 10. 3. 2006  Kurdské občanské sdružení
 Kurdský Nový rok bude Na Vlachovce
Kurdské občanské sdružení zve všechny zájemce z řad široké veřejnosti na oslavu národního kurdského svátku NEWROZ. Oslava se koná v sobotu 25. března 2006 v prostorách restaurace Na Vlachovce – Zenklova 217, Praha 8 – od 18:00 hodin.


<< celý text

 7. 3. 2006  Petr Kubálek
 Čeští politici žádají omluvu pro Yektu Uzunoğlu
Třináct osobností českého společenského a politického života obvinilo české politické špičky 90.let z odpovědnosti za blamáž kolem případu kurdského podnikatele Yekty Geylanîho, známého pod svým oficiálním tureckým jménem Yekta Uzunoğlu. Ten kvůli nepodloženým obviněním strávil v české vazební věznici plné dva roky a sedm měsíců. Otevřený dopis, o němž včera na své titulní straně informoval deník Právo, srovnává kauzu Uzunoğlu se století starou Dreyfusovou aférou.


<< celý text

 19. 2. 2006  Petr Kubálek
 Trosky německého letadla nalezeny
V iráckém Kurdistánu se dnes našly trosky letadla, které bylo tři dny pohřešováno. Všech šest osob na palubě zahynulo.

Podle tiskové agentury AFP místo havárie objevil pastevec ovcí Gafúr Fattáh u vesnice Búšín v oblasti Arbat, asi 40 km severovýchodně od města Slémání (as-Sulajmáníja), kde mělo letadlo ve čtvrtek 16.února přistát.


<< celý text

 18. 2. 2006  Petr Kubálek
 Letadlo s pěti Němci pohřešováno v Kurdistánu
V iráckém Kurdistánu probíhá pátrání po letadle, na jehož palubě bylo pět Němců a jeden Iráčan. Informovaly o tom tiskové agentury a německá média. Malé letadlo, které do Kurdistánu odstartovalo z Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, patří německé firmě Hasit se sídlem ve Freisingu poblíž Mnichova. Němečtí pasažéři letadla byli pracovníky této firmy, která vyrábí stavební materiály.


<< celý text

 18. 2. 2006  Petr Kubálek
 Turecko se chce připojit k EU do 10 let
Turecko odhaduje, že bude připraveno vstoupit do Evropské unie za osm až deset let. „Turecko bude – za 8 až 10 let – jiná země,“ prohlásil ve včerejším rozhovoru pro český zpravodajský server Aktuálně.cz turecký státní ministr pro ekonomiku a hlavní vyjednavač o evropské integraci země Ali Babacan. Přitom i turecký tisk – jak upozorňují odborníci – běžně odhaduje, že Turecko se k Evropské unii připojí v řádu několika desítek let.


<< celý text

 10. 2. 2006  Petr Kubálek
 Případ Uzunoğlu v parlamentní televizi tento víkend
Ke kauze kurdského podnikatele Yekty Geylanî, který je znám pod svým oficiálním tureckým jménem Uzunoğlu, se tento týden vrátila česká parlamentní televize 24cz. Reprízu rozhovoru s Yektou Geylanîm-Uzunoğlu je možné sledovat v sobotu 11.února a v neděli 12.února, vždy v 17:30 hodin.


<< celý text

 31. 1. 2006  Petr Kubálek
 Další reportáž o jezídech na ČT
Česká televize nabízí další cestopisně naučnou reportáž o kurdských vyznavačích jezídského náboženství – budou odvysílány v pořadu Objektiv v neděli 5.února od 10:30 na programu ČT 1, s opakováním v pondělí ráno (2:25) na programu ČT 1 a v úterý odpoledne (14:45) na programu ČT 2.


<< celý text

 30. 1. 2006  Petr Kubálek
 Ptačí chřipka v Kurdistánu
V iráckém Kurdistánu dnes byl potvrzen první případ ptačí chřipky. Oznámil to irácký ministr zdravotnictví Abdalmuttalib Muhammad Alí na dnešní tiskové konferenci. Vyšlo totiž najevo, že za smrt patnáctileté kurdské dívky z kraje (kazá) Ránija, která v úterý 17.ledna zemřela na nejasné onemocnění, skutečně mohl virus H5N1 – smrtelná forma ptačí chřipky.

Ministerstvo zdravotnictví v kurdské autonomní vládě se sídlem ve Slémání (as-Sulajmáníja) dnes vydalo výstrahu pro obyvatele pohoří Ásós a krajů Ránija, Piždar, Kala Diza, Bitwén a Šánachté. Lidé na venkově v uvedených oblastech mají umožnit utracení drůbeže, které provedou speciální týmy složené z odborníků ministerstev zdravotnictví, zemědělství a vnitra v kurdské autonomní vládě ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Chovatelé byli varováni, aby utrácení drůbeže neprováděli sami.


<< celý text

 21. 1. 2006  Petr Kubálek
 Kurdové v Iráku znovu jednotni
Dosud byla kurdská autonomie v Iráku rozdělena mezi dvě vlády – ty se ale mají brzy sjednotit. Smlouvu o sjednocení dnes na mimořádném zasedání parlamentu autonomního Kurdistánu podepsali Masúd Bárzání a Džalál Tálabání jako vrchní představitelé dvou hlavních politických stran v oblasti: Demokratické strany Kurdistánu a Vlasteneckého svazu Kurdistánu. O podpisu informovala irácká média.


<< celý text

Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další

webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku