Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 17. 1. 2010  Petr Kubálek
 Irák: Trest smrti za zplynování kurdského města – aktualizace
V Bagdádu dnes skončil soud se čtyřmi představiteli bývalého iráckého režimu. Irácký nejvyšší trestní tribunál je uznal vinnými ze zločinů proti lidskosti, které spáchali v souvislosti s chemickým útokem na kurdské civilisty z roku 1988. Byl vynesen jeden rozsudek smrti, dvakrát trest vězení na 15 let a jednou na 10 let.

Hlavním odsouzeným je Alí Hasan al-Madžíd at-Tikrítí, bratranec svrženého a popraveného iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Al-Madžíd, který je díky tomuto útoku znám pod přezdívkou Chemik Alí, má skončit na oprátce.

Příbuzný Saddáma Husajna stál za náletem na kurdské město Halabdža. Irácká vojenská letadla tam 16.března 1988 shodila bomby s mezinárodně zakázanými otravnými plyny. Zemřelo přes 5000 civilistů, další tisíce mají trvalé následky.

Aktualizace: Odsouzený Alí Hasan al-Madžíd at-Tikrítí byl popraven v pondělí 25.ledna 2009.


<< celý text

 29. 11. 2009  Petr Kubálek
 Měsíčník Le monde diplomatique začal vycházet v kurdštině
Francouzský měsíčník Le monde diplomatique, který se zabývá hlavně mezinárodní politikou, přidal ke svým zahraničním mutacím také dvě kurdské: od listopadu 2009 vychází v nejrozšířenějších kurdských dialektech kurmándží a sórání. Informovaly o tom internetové stránky časopisu a místní média v iráckém Kurdistánu. Obě kurdské verze (v kurmándží i sórání) jsou rovněž dostupné na internetu.

Kurdské mutace připravuje v Hauléru (Arbíl – metropole iráckého Kurdistánu) a německém Kolíně nad Rýnem (Köln) vydavatelství Rudaw (Rúdáu). Jeho zástupce Ákó Mihamad v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák řekl, že 80% obsahu kurdských verzí tvoří přeložené materiály a zbývající pětina je původní, z pera kurdských autorů.


<< celý text

 10. 11. 2009  Petr Kubálek
 Írán: Američané zadržení v Kurdistánu obviněni ze špionáže
Tři američtí občané, kteří byli letos v červenci zadrženi v íránském Kurdistánu, budou čelit obžalobě ze špionáže. Informovala o tom íránská a světová média s odvoláním na prohlášení, které včera poskytl nejvyšší státní zástupce v Tehránu Abbás Džáfarí Doulatábádí.

Dva muži a jedna žena, vesměs ve věku od 27 do 31 let, se letos v červenci vydali na pěší túru v okolí letoviska Ahmad-áwá v iráckém Kurdistánu. Zadržely je íránské bezpečnostní síly poté, co trojice pravděpodobně vstoupila na íránské území nebo do hraničního pásma mezi Irákem a Íránem.


<< celý text

 30. 10. 2009  Petr Kubálek
 Turecký ministr poprvé navštívil irácký Kurdistán
Turecká delegace v čele s ministrem zahraničí Ahmedem Davutoğlu dnes večer přiletěla do Hauléru (Arbíl), hlavního města autonomního iráckého Kurdistánu. Oznámila to místní média. Jedná se o první státní návštěvu z Turecka na samosprávném území iráckých Kurdů.

Vůbec první turecká jednání s představiteli iráckých Kurdů se uskutečnila loni 1.května v Bagdádu. Tureckou stranu tam stejně jako nyní zastupoval Ahmet Davutoğlu, tehdy ještě ve funkci hlavního poradce tureckého premiéra pro zahraniční politiku.

Podle místních médií v iráckém Kurdistánu doprovází Davutoğlua také státní ministr pro zahraniční obchod Mehmet Zafer Çağlayan a skupina tureckých podnikatelů. Delegace přiletěla do Kurdistánu z jihoirácké Basry, kde Davutoğlu otevřel turecký konzulát.


<< celý text

 16. 10. 2009  Petr Kubálek
 PKK chce do Turecka poslat „mírové skupiny“ – aktualizace
Strana pracujících Kurdistánu (PKK), která od roku 1984 vede ozbrojený boj proti Turecku, vyšle na jeho území dvě „mírové skupiny“ svých členů z Iráku a jednu z Evropy, aby tak demonstrovala vůli k nenásilnému urovnání konfliktu. Dnes o tom informovala tisková agentura AFP s odvoláním na agenturu Fırat, která je blízká straně PKK. Tu řadí Turecko, Evropská unie a USA mezi teroristické organizace.

V posledních dnech Spojené státy uvalily finanční sankce na tři přední činitele PKK. Jak uvádí prohlášení ministerstva financí USA ze 14.října, předáci PKK Murat Karayılan, Ali Rıza Altun a Zubayir Aydar jsou „významnými zahraničními překupníky drog“. Podle zpráv tiskových agentur AP a DPA ze 14.října tak mohou být zmrazeny jejich případné bankovní účty ve Spojených státech. Rovněž to pro americké občany znamená zákaz uzavírat obchody s uvedenými osobami – trestem může být až 30 let vězení nebo pokuta, která u firem může dosáhnout až 10 milionů dolarů.

Aktualizace: Očekávané „mírové skupiny“ z Iráku přijely na turecké území v pondělí 19.října. Jednalo se o osm veteránů ozbrojeného boje ze základny PKK v oblasti pohraniční hory Kandíl a 26 osob z uprchlického tábora Machmúr, mezi nimiž byly ženy a děti. Jak ve své zprávě z 20.října uvedla agentura AFP, 30 navrátilců zřejmě stane před soudem, ale všichni po výslechu vedeném státními zástupci zatím zůstávají na svobodě. Údajně s sebou přivezli seznam návrhů k ukončení násilí.

Zvláštní autobus s Kurdy vracejícími se z Iráku přivítaly davy lidí. (Podle zprávy agentury AFP z 19.října jich jen v Diyarbakıru bylo 100 tisíc.) Během uvítání se ozývala hesla oslavující PKK a bylo vidět její vlajky. To vzbudilo nevoli mezi tureckou veřejností a politickou opozicí; kriticky se vyjádřil i dosluhující premiér samosprávného iráckého Kurdistánu Néčírván Bárzání. Agentura AFP 26.října uvedla, že příjezd další „mírové skupiny“ do Turecka byl odložen.


<< celý text

 10. 10. 2009  Petr Kubálek
 Turecko a Arménie obnovily diplomatické vztahy
Ve švýcarském Curychu dnes ministři zahraničí Turecka a Arménie – Ahmet Davutoğlu a Edvard Nalbandian – podepsali dohodu o obnovení diplomatických vztahů a hraničního styku oběma zeměmi. Dohodu ještě musí ratifikovat turecký a arménský parlament. Informovala o tom britská stanice BBC a další světová média.

Dnes podepsaná mezistátní dohoda počítá i s ustavením komise historiků, která má zkoumat masakry Arménů v Osmanské říši v roce 1915. Právě tato historická kapitola nejvíce blokuje vztahy mezi oběma národy. Jejich političtí i akademičtí představitelé se liší jak v odhadu počtu obětí, tak v hodnocení událostí první světové války, které Arméni považují za tureckou genocidu vlastních předků.

Ve Švýcarsku, kde byla průlomová turecko-arménská dohoda podepsána, je popírání arménské genocidy klasifikováno jako trestný čin. V roce 2007 zde byl k peněžitému trestu odsouzen předseda turecké levicové Dělnické strany (İşçi Partisi) Doğu Perinçek poté, co na území Švýcarska opakovaně veřejně označil genocidu Arménů za lež.

V době existence Osmanské říše žili Arméni v sousedství Kurdů. Na venkově byli většinou podrobeni kurdským kmenům, kterým museli platit daně a poskytovat služby. První velké masakry Arménů v letech 1894-1896 spáchaly kurdské milice. Na zabíjení v roce 1915 se někteří Kurdové podíleli, zatímco jiní Armény zachraňovali.


<< celý text

 9. 10. 2009  Martin Novák, Aktuálně.cz
 Historická dohoda. Dva národy překonaly spor o genocidu
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová i její resortní kolegové z Ruska a Francie se v sobotu zúčastní v Curychu slavnostního ceremoniálu.

Zástupci Turecka a Arménie naváží diplomatické vztahy a podepíší dohodu, která umožní otevření jejich vzájemné hranice.

Jedná se o historickou dohodu, protože oba národy dosud nesmiřitelně rozděloval spor o krvavé události z let 1915 až 1918. Jerevan tvrdí, že násilnosti na území tehdejší Osmanské říše vedly ke smrti půldruhého milionu Arménů a událost lze nazvat genocidou.

Ankara naproti tomu udává počet obětí na 600 tisíc a tvrdí, že šlo o spontánní násilí, které vyplynulo z podpory, kterou většina Arménů na území Osmanské říše poskytla nepřátelské ruské armádě.


<< celý text

 2. 10. 2009  Petr Kubálek
 Praha: Čeští spisovatelé představí krásy Kurdistánu
Ve středu 7.října od 17 hodin se v Praze koná program s promítáním filmů a fotografií z iráckého Kurdistánu. O jeho návštěvě bude mluvit pět českých spisovatelů – členů českého PEN klubu, kteří se letos v dubnu zúčastnili literárního setkání v kurdském městě Duhók.

Dalšími účinkujícími budou předseda Kurdského občanského sdružení Rashid Khalil (Rašíd Chalíl), který byl tlumočníkem spisovatelů v Kurdistánu, a kurdský básník a publicista Najab Balay (Nadžíb Bálájí), který stál u zrodu kurdsko-české literární spolupráce.

Místem akce je Malý sál Městské knihovny, Mariánské náměstí 1 (stanice metra Staroměstská).


<< celý text

 30. 7. 2009  Petr Kubálek
 Irák: V kurdských volbách posílila nová opozice
Irácká nejvyšší nezávislá volební komise včera oznámila předběžné výsledky prezidentských a parlamentních voleb, které v sobotu 25.července proběhly v autonomním Kurdistánu.

Velká koalice dvou největších stran (Demokratické strany Kurdistánu a Vlasteneckého svazu Kurdistánu), které společně ovládají orgány samosprávy, sice potvrdila své dominantní postavení, ale zároveň se setkala se silnou opozicí.

Funkci prezidenta tak obhájil Masúd Bárzání, avšak druhý nejúspěšnější kandidát Kamál Míráudalí získal 25% hlasů. (Původní rozhovor s aktivistou Míráudalím jsme přinesli v srpnu 2004.)

Podobně na sebe v parlamentních volbách upozornilo hnutí Změna (Górán) s téměř 24% hlasů. Vedou ho politici, kteří odešli z vládního Vlasteneckého svazu Kurdistánu, jehož generálním tajemníkem je současný irácký prezident Džalál Tálabání. Podle britského deníku Independent nová politická síla zastává smířlivější postoj k centrální irácké vládě a kritizuje přebujelost a politizaci administrativy v Kurdistánu.

Parlamentní volby vyhrála velká vládní koalice s 57% hlasů. V předchozích volbách v roce 2005 (kdy její součástí byly další, menší strany) zvítězila s bezmála 90% hlasů, což jí vyneslo 104 ze 111 poslaneckých křesel.


<< celý text

 13. 7. 2009  Petr Kubálek
 Írán: 20 let od vraždy kurdského politika – nová stopa vede k Ahmadínežádovi, další ztracena
V pondělí 13.července uplynuly dvě dekády ode dne, kdy byl ve Vídni zastřelen kurdský politik Rahmán Kásimlú (ve světě známý jako Abdul Rahman Ghassemlou), který měl českou manželku a velkou část života strávil v bývalém Československu. V roce 1989 zahynul při tajných jednáních s vyslanci íránské vlády.

Jak k výročí Kásimlúova úmrtí připomněla tisková agentura AFP, rakouský poslanec Peter Pilz letos v červnu publikoval svědectví, podle něhož měl zbraně k zavraždění kurdského politika obstarat současný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

O možných pachatelích Kásimlúovy vraždy se hovořilo i v lednu 2007, kdy americká armáda zajala v iráckém Kurdistánu pět íránských státních zaměstnanců podezřelých z vyzbrojování islamistických radikálů v Iráku. Rakouská média tehdy uvedla, že mezi zadrženými může být jeden z íránských „vyjednavačů“ s Kásimlúem. To již nebude možné potvrdit: pětice Íránců byla propuštěna a v neděli 12.července se vrátila do vlasti.


<< celý text

 3. 7. 2009  Petr Kubálek
 Irák: Kurdistán čekají velké volby, bude mít i vlastní ústavu
Samosprávný Region Kurdistán na severovýchodě Iráku zažije v sobotu 25.července trojí volby: bude se vybírat nový prezident Kurdistánu a složení autonomního parlamentu o 111 poslancích. Současně s tím proběhne referendum o ústavě Kurdistánu, jejíž návrh odhlasoval autonomní parlament na své řádné schůzi ve středu 24.června.

Text ústavy mj. územně definuje irácký Kurdistán jako „historicko-geografickou entitu“ a vyjmenovává současné administrativní jednotky, které Kurdistán ideálně mají tvořit.

Podle návrhu ústavy jsou úředními jazyky autonomního Kurdistánu kurdština a arabština (stejně jako v celém Iráku). Na úrovni místních samospráv se k nim mohou řadit ještě turkmenština a syrština, ve vzdělávacích institucích i arménština.


<< celý text

 22. 4. 2009  Petr Kubálek
 Irák: V Duhóku proběhlo setkání kurdských a českých spisovatelů – aktualizace
Pět českých spisovatelů navštívilo irácký Kurdistán na pozvání svých místních kolegů. Jejich setkání, které uspořádal Svaz kurdských spisovatelů, se konalo ve dnech 19.-21.dubna ve městě Duhók.

Českou literaturu v Kurdistánu zastupovali předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček, předseda české Obce spisovatelů Vladimír Křivánek, dramatička Daniela Fischerová, prozaička Jana Červenková a autorka dětské literatury Ivana Pecháčková.

Aktualizace: Česká televize se události věnovala v pořadu Světadíl ve středu 20.května. Díl pořadu je možné shlédnout na internetu.


<< celý text

 12. 4. 2009  Petr Kubálek
 Irák: Dokončeno sjednocování samosprávy Kurdistánu
Vláda samosprávného iráckého Kurdistánu je po letech integrace jednotná: v pondělí 6.dubna parlament autonomního Kurdistánu schválil nově jmenované šéfy ministerstev, která dosud fungovala dvojmo ve městech Haulér (známé též pod názvem Arbíl) a Slémání (as-Sulajmáníja).

Autonomní Kurdistán v Iráku měl jednotnou vládu do roku 1994. Tehdy se vyostřily konflikty mezi dvěma dominantními politickými stranami – Demokratickou stranou Kurdistánu a Vlasteneckým svazem Kurdistánu – a jejich společná administrativa se rozpadla. V lednu 2006 bylo dosaženo dohody o jejím znovusjednocení. V květnu téhož roku byl skutečně jmenován nový společný kabinet. Sjednocení správy ve třech rezortech však bylo odloženo a došlo k němu právě letos 6.dubna.


<< celý text

 30. 3. 2009  Petr Kubálek
 Místní volby v Turecku: vzestup prokurdské strany
Turecká vládní Strana spravedlnosti a prosperity (AKP) vyšla jako celkový vítěz z komunálních voleb, které se uskutečnily v neděli 29.března. Volební podpora strany přesto poklesla na historicky nejnižší úroveň. Vyplývá to z předběžných výsledků, které den po volbách zveřejnila turecká média.

Na kurdském jihovýchodě Turecka posílila na kurdská témata orientovaná Strana za demokratickou společnost (DTP) právě na úkor umírněně islamistické AKP.

Volby ve východních oblastech Turecka včetně kurdských provázely konflikty, při nichž bylo zastřeleno šest lidí a zraněno okolo 100 dalších.


<< celý text

 10. 3. 2009  Petr Kubálek
 Oslava kurdského Nového roku proběhne v Praze 28.března
Jako v minulých letech, bude i letos Kurdské občanské sdružení pořádat oslavu kurdského Nového roku – Nauróz (v kurdské variantě latinky psáno Newroz). Ten vždy připadá na první jarní den.

Pražská oslava se uskuteční v sobotu 28.března od 18 hodin v kulturním domě Ládví (u stejnojmenné stanice metra).


<< celý text

 7. 2. 2009  Petr Kubálek
 Helena Krulichová-Ghassemlou: Čtyři roky jsem žila s dětmi v ilegalitě
Ve víkendové příloze Lidových novin ze 7.-8.února vyšel rozhovor s Helenou Krulichovou, jejímž manželem byl významný kurdský politik Rahmán Kásimlú (Abdul Rahman Ghassemlou), zavražděný v roce 1989 ve Vídni při jednání s íránskými diplomaty. Autorem rozhovoru je Petr Zídek.

Text interview je k dispozici na internetových stránkách Lidových novin. Tématu se částečně věnuje i Zídkův článek Komunistická země zaslíbená o íránských emigrantech v Československu, který vyšel loni 15.listopadu.


<< celý text

 7. 2. 2009  Petr Kubálek
 Schůze Kurdského občanského sdružení
Kurdské občanské sdružení (Kom-Kurd), které organizuje především Kurdy žijící v České republice a sympatizující Čechy, oznámilo konání členské schůze v neděli 8.února od 13 hodin.

Schůze se uskuteční v Klubu cestovatelů Praha na adrese Masarykovo nábřeží 22 (poblíž Národního divadla).

Podrobnosti jsou uveřejněny na internetových stránkách sdružení.


<< celý text

 28. 1. 2009  Petr Kubálek
 Provinční volby v Iráku sníží zastoupení Kurdů ve smíšených oblastech
Ve většině Iráku se tento týden konají volby do provinčních rad. Volby se uskuteční v sobotu 31.ledna, ale již dnes půjdou k volebním urnám zaměstnanci policie a armády, pacienti v nemocnicích a vězni.

Volit budou obyvatelé 14 z celkových 18 provincií Iráku. Výjimkou jsou tři provincie, které tvoří samosprávný Region Kurdistán – Duhók, Haulér a Slémání – a také mnohonárodnostní provincie Karkúk, kde stále zůstává otevřená otázka jejího případného připojení k autonomnímu Kurdistánu. V těchto oblastech odvolí pouze Iráčané, kteří pocházejí z některé ze 14 „volebních“ provincií. Jedná se převážně o lidi, kteří do relativně klidného Kurdistánu přišli jako uprchlíci před násilnostmi.

Poslední provinční volby se v Iráku konaly současně s parlamentními volbami v lednu 2005. Poznamenal je bojkot ze strany většiny sunnitských Arabů. Díky tomu tehdy Kurdové získali vysoké zastoupení v provinciích se smíšeným obyvatelstvem. O tento vliv nyní zřejmě přijdou.


<< celý text

 6. 1. 2009  Petr Kubálek
 Nová turecká televize vysílá v kurdštině
Na Nový rok byl v Turecku spuštěn první tamější televizní kanál s nepřetržitým vysíláním v kurdštině. Nový kurdský program TRT 6, který lze přijímat i přes satelit, patří pod státní rozhlasovou a televizní stanici TRT. To posiluje skepsi některých kurdských politiků a intelektuálů, podle kterých načasování startu vysílání může souviset s březnovými komunálními volbami v Turecku. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.


<< celý text

 12. 12. 2008  Petr Kubálek
 Další výbuch v Iráku: okolo 50 mrtvých
Irák po čase opět zasáhl velký teroristický útok: v národnostně smíšeném městě Karkúk (většinou se uvádí jako Kirkúk) včera zemřelo zhruba 50 osob při explozi, kterou způsobil sebevražedný útočník v restauraci plné lidí. Poslední údaje tiskových agentur uvádějí počet mrtvých mezi 45 (agentura AFP) a 55 (agentura Reuters) a shodují se na tom, že zraněných je kolem stovky.

Jak informovala světová média, v restauraci se v době teroristického útoku konala schůze mezi představiteli přední kurdské strany – Vlasteneckého svazu Kurdistánu – a arabskými lokálními politiky a kmenovými předáky z okolí města al-Hawídža, které leží na západě provincie Karkúk. V čele Vlasteneckého svazu Kurdistánu stojí současný irácký prezident Džalál Tálabání, který byl právě včera na návštěvě Karkúku.


<< celý text

 2. 12. 2008  Petr Kubálek
 Film o jezídech znovu v televizi
Česká televize opět po čtyřech letech odvysílá dokumentární film o jezídech – náboženské menšině, jejíž svatá místa leží v Kurdistánu a její příslušníci mluví převážně kurdsky.

Téměř hodinový dokument Vyznavači Anděla Páva poběží na programu ČT2 v neděli 7.prosince od 20:55 hodin a bude se opakovat v noci z úterý 9.prosince na středu 10.prosince od 1:25 na tomtéž programu.


<< celý text

 24. 11. 2008  Petr Kubálek
 Irácký Kurdistán popírá nákup zbraní z Bulharska
Autonomní vláda iráckého Kurdistánu letos v září nakoupila zbraně z Bulharska. Tvrdí to včerejší vydání amerického deníku Washington Post s odvoláním na tři nejmenované představitele americké armády. Informaci dnes ve vyjádření pro agenturu Reuters popřel Džabbár Jáwar, který je mluvčím tzv. Gardy Regionu Kurdistán. Ta vznikla z někdejších partyzánů známých jako péšmarga (nepřesně „pešmerga“), kteří bojovali proti iráckému režimu před svržením vlády Saddáma Husajna, a dnes je oficiální součástí iráckých ozbrojených sil placenou z iráckého státního rozpočtu.


<< celý text

 17. 11. 2008  Petr Kubálek
 USA v Iráku do roku 2011: dohoda podepsána – aktualizace
Irák a USA dnes podepsali bezpečnostní dohodu, která prodlužuje pobyt americké armády v zemi a předpokládá její stažení do roku 2011. Informovaly o tom světové tiskové agentury a irácká média. Dohoda začne platit, pokud ji schválí irácký parlament. Ten o ní dnes zahájil rozpravu.

Kurdští politici v Iráku se již v minulosti příznivě vyslovili o možném zřízení amerických základen v samosprávném iráckém Kurdistánu. Tam dnes nejsou rozmístěny žádné americké jednotky. Jedinými cizími státy, které v kurdské samosprávě mají základny, jsou Jižní Korea a Turecko.

Aktualizace (27.11.): Irácký parlament schválil text dohody ve čtvrtek 27.listopadu. Podle iráckých médií bylo na parlamentní schůzi přítomno 198 z celkových 275 poslanců. Předseda iráckého parlamentu Mahmúd al-Mašhadání v závěru schůze oznámil, že pro dohodu hlasovalo 144 poslanců a proti bylo 35. O platnosti smlouvy se pak definitivně rozhodlo ve čtvrtek 4.prosince, kdy ji podepsala Irácká prezidentská rada (formálně kolektivní orgán zahrnující iráckého prezidenta a jeho dva viceprezidenty).


<< celý text

 29. 10. 2008  Petr Kubálek
 Obama se zajímá o irácké Kurdy; ti by však volili McCaina
Kandidát Demokratické strany na prezidenta USA Barack Obama plánuje, že v případě svého vítězství bude usilovat o schůzku mezi vrcholnými představiteli Turecka a iráckých Kurdů. Uvádí to ve čtyřstránkovém dokumentu nazvaném Silnější partnerství s Evropou za bezpečnější Ameriku, který byl zveřejněn na jeho internetových stránkách. Cílem přímých jednání by mělo být dosažení „komplexní dohody, která by řešila hrozbu PKK“Strany pracujících Kurdistánu, kterou USA, Turecko i Evropská unie řadí na seznam teroristických organizací.

Nicméně podle vydání kanadského deníku Globe and Mail z 27.října by iráčtí Kurdové jako budoucího prezidenta USA viděli raději kandidáta Republikánské strany Johna McCaina. Alespoň to vyplývá z namátkového průzkumu, který provedl dopisovatel listu Mark McKinnon. Zjistil, že většina jím dotázaných Kurdů v Iráku dává přednost McCainovi, neboť ve srovnání s Obamou „je u něj pravděpodobnější, že by podpořil jejich sen o nezávislosti, a méně pravděpodobné, že by stáhl americké vojáky ze země“.


<< celý text

 2. 5. 2008  Petr Kubálek
 Posun ve vztazích Turecka a iráckých Kurdů: první oficiální rozhovory
Vyslanci turecké vlády poprvé vedli přímá jednání s autonomní vládou iráckého Regionu Kurdistán. Její premiér Néčírván Bárzání se včera sešel v Bagdádu se třemi tureckými diplomaty, mezi nimiž byl hlavní poradce tureckého premiéra pro zahraniční politiku Ahmet Davutoğlu.

Rozhovory se dle oficiálního prohlášení Vlády Regionu Kurdistán týkaly „širokého spektra politických, bezpečnostních a ekonomických témat“. Na otázku, zda se jednalo také o gerilách Strany pracujících Kurdistánu (PKK), kvůli nimž Turecko několikrát podniklo vojenské operace na území Iráku, vrchní představitel autonomní Vlády Regionu Kurdistán pro zahraniční politiku Faláh Mistafá řekl agentuře Reuters: „Diskutovali jsme o tom, ale jen v obecné rovině, ne v jednotlivostech. Dohodli jsme se, že najdeme mírové řešení.“


<< celý text

 27. 3. 2008  Petr Kubálek
 Kurdský Nový rok: tři mrtví v Sýrii, dva v Turecku
Letošní oslavy kurdského Nového roku (Nauróz, v kurdské latince Newroz) provázely policejní zásahy proti Kurdům v Sýrii a Turecku.


<< celý text

 27. 3. 2008  Petr Kubálek
 Kurdský film na festivalu Febiofest
Letošní ročník filmového festivalu Febiofest nabízí k shlédnutí kurdský snímek Půlměsíc. Film natočil v koprodukci čtyř zemí nejznámější současný kurdský režisér Bahman Kubádí (Bahman Ghobadi).

Film se bude promítat pouze v Praze, a to v pátek 28.března a v pondělí 31.března. Bližší informace poskytují stránky festivalu Febiofest.


<< celý text

 19. 3. 2008  Kurdské občanské sdružení v ČR
 Oslava kurdského národního svátku Newroz v Praze
Kurdské občanské sdružení vás srdečně zve na oslavu kurdského národního svátku Newroz, a to v pátek 21.3.2008 od 18:00 hod v kulturním domě Ládví, Šiškova 1223, Praha 8. Pro bližší informace volejte na telefonní čísla 608 334 383 nebo 608 280 262.


<< celý text

 17. 3. 2008  Petr Kubálek
 Irák si připomněl výročí chemické genocidy
V Iráku se včera konaly vzpomínkové akty u příležitosti dvacátého výročí útoku na kurdské město Halabdža. Bývalý irácký režim tam 16.března 1988 chemickými zbraněmi zabil přes 5000 civilistů. Další tisíce lidí poznamenaly trvalé zdravotní následky.

Dva roky po útoku na Halabdžu vznikla v Československu petice, která masakr odsoudila a vyjádřila solidaritu „s kurdským lidem v jeho těžkém boji za svá národní práva“.


<< celý text

 11. 3. 2008  Petr Kubálek
 Parlamenty arabských zemí se sjely do iráckého Kurdistánu
V samosprávném Regionu Kurdistán v Iráku dnes začíná třinácté zasedání Arabské meziparlamentní unie. Zástupci zákonodárných a poradních sborů z arabských zemí se ve městě Haulér (známém též jako Arbíl), které je centrem kurdské autonomie, sejdou na pozvání iráckého parlamentu.


<< celý text

 29. 2. 2008  Petr Kubálek
 Turecká armáda velí odchod z iráckého Kurdistánu
Vojska Turecké republiky se dnes začala stahovat z území severního Iráku. Oznámila to světová média s odvoláním na irácké činitele a tureckou armádu.

Rozsáhlé operace turecké armády v iráckém autonomním Regionu Kurdistán začaly ve čtvrtek 21.dubna. Jejich cílem měli být ozbrojenci ze Strany pracujících Kurdistánu (PKK). Nálety tureckých vzdušných sil však poškodily i civilní infrastrukturu.


<< celý text

 22. 2. 2008  Petr Kubálek
 Turecko znovu útočilo v iráckém Kurdistánu
Turecká armáda provedla ve čtvrtek 21.dubna vzdušnou i pozemní operaci na iráckém území. Bylo při ní nasazeno několik tisíc tureckých vojáků. Šlo možná o nejrozsáhlejší manévry od loňského 30.listopadu, kdy se objevily první zprávy o turecké invazi za hranice Iráku. Tam chce Turecko pronásledovat ozbrojence ze Strany pracujících Kurdistánu (PKK).

Oficiální místa v Iráku i jeho samosprávném Regionu Kurdistán tvrdí, že ze strany Turecka došlo k bombardování, nikoli k větším pozemním akcím. Místní zdroje uvádějí, že nálety zničily nejméně čtyři mosty.

Další zpravodajství v češtině:
ČT 24
Aktuálně.cz
Novinky.cz


<< celý text

 5. 2. 2008  Petr Kubálek
 Bagdád trestá naftaře za spolupráci s Kurdy
Irák zastavil prodej ropy rakouské společnosti ÖMV za to, že má uzavřeny separátní smlouvy o sdílení produkce ropy s autonomní vládou iráckého Regionu Kurdistán. Irácké ministerstvo ropy považuje takové kontrakty, podepsané bez vědomí centrální vlády v Bagdádu, za protiústavní. To Kurdové odmítají.


<< celý text

 27. 1. 2008  Petr Kubálek
 Delegace iráckých Turkmenů přijata v Ankaře na nejvyšších místech
Iráčtí politici z řad turkmenské menšiny navštívili v uplynulém týdnu Ankaru. Skupinu vedl Alí Mahdí Sádik (v tureckém přepisu Ali Mehdi Sadık), zastupitel v Radě provincie Karkúk (též Kirkúk) a místopředseda Strany Türkmeneli („Turkmenská země“). Delegaci iráckých Turkmenů přijali turecký prezident Abdullah Gül a ministr zahraničí Ali Babacan.

K setkání s tureckými představiteli na vysoké úrovni zatím marně vyzývá přední kurdský politik v Iráku Masúd Bárzání. Toho loni turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan označil za pouhého „kmenového náčelníka“, s nímž nemá smysl jednat.


<< celý text

 9. 1. 2008  Petr Kubálek
 Kurdské želvy obletí česká kina
Kurdský celovečerní film Želvy mohou létat, nazvaný podle lidového podobenství, se bude promítat v českých kinech.

Díky každoroční filmové přehlídce Projekt 100 bude tento hraný snímek v rozmezí 10.ledna až 27.května postupně uveden (dle abecedního pořadí obcí) v Berouně, Blansku, Boskovicích, Brně, Bystřici pod Hostýnem, České Lípě, Českém Těšíně, Českých Budějovicích, Děčíně, Dvoře Králové nad Labem, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Havířově, Hodoníně, Holešově, Hradci Králové, Hustopečích, Chebu, Chocni, Chomutově, Chotěboři, Chrudimi, Jablonci nad Nisou, Janských Lázních, Jeseníku, Jičíně, Jihlavě, Karlových Varech, Karviné, Klášterci nad Ohří, Kolíně, Kopřivnici, Krnově, Kyjově, Liberci, Litoměřicích, Litomyšli, Luhačovicích, Mělníku, Mostě, Neratovicích, Novém Boru, Novém Jičíně, Olomouci, Opavě, Ostravě, Otrokovicích, Pardubicích, Pelhřimově, Písku, Plzni, Poličce, Praze, Přerově, Přibyslavi, Rožnově pod Radhoštěm, Sokolově, Strakonicích, Sušici, Svitavách, Štětí, Šumperku, Táboře, Teplicích, Tišnově, Trutnově, Třebíči, Třešti, Třinci, Turnově, Uherském Brodu, Uherském Hradišti, Uničově, Ústí nad Labem, Valašském Meziříčí, Velké Bíteši, Velkých Karlovicích, Veselí nad Moravou, Vimperku, Volyni, Vsetíně, Vyškově, Zábřehu a Zlíně.

Bližší informace o projekcích jsou k dispozici na stránkách Projektu 100.


<< celý text

 3. 1. 2008  Petr Kubálek
 Teroristický útok v tureckém Kurdistánu: nejméně čtyři mrtví
Výbuch nálože v zaparkovaném automobilu dnes zabil nejméně čtyři osoby ve městě Diyarbakır (kurdsky též Áméd), které je neoficiální metropolí kurdských oblastí Turecka.

CNN s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje uvádí, že nálož odpálená na dálku měla zasáhnout projíždějící vozidlo turecké armády. Podle tureckých médií jsou mezi zraněnými i žáci, kteří v době exploze odcházeli z nedaleké školy.

Další zpravodajství v češtině:
Aktuálně.cz
Novinky.cz


<< celý text

 19. 12. 2007  Petr Kubálek
 Bárzání zrušil setkání s Riceovou na protest proti americké podpoře Turecka
Prezident autonomního iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání zrušil cestu do Bagdádu, kde se měl setkat s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Podle včerejší zprávy britské stanice BBC tak chce Bárzání vyjádřit nevoli nad tím, že USA poskytly zpravodajské informace pro nedávné nálety na irácké území.

Bárzáního rozhodnutí oznámil jeho synovec Néčírván Bárzání, který je premiérem autonomní vlády iráckého Regionu Kurdistán. Sám rovněž kritizoval postoj USA k tureckým vojenským operacím na iráckém území.

Agentura Reuters uvádí, že mluvčí amerického ministerstva zahraničí Bryan Whitman v pondělí 17.prosince přiznal zpravodajskou podporu tureckým útokům. „Spojené státy nadále pomáhají turecké vládě s informacemi, které jí pomohou řešit situaci s povstalci,“ řekl Whitman. Odmítl ale zodpovědět otázku, zda USA daly Turecku přímý souhlas s posledními nálety. Kurdská agentura Pajámnér však tvrdí, že americký souhlas s akcí oznámil turecký náčelník generálního štábu Yaşar Büyükanıt.


<< celý text

 15. 12. 2007  Petr Kubálek
 Německo propustilo vrahy kurdských politiků
Kázem Dárábí z Íránu a Abbás Rihajjil z Libanonu, uvěznění v Německu za vraždu čtyř kurdských exilových politiků, byli propuštěni z vězení a deportováni do svých zemí. Dárábího při příletu do Tehránu přijal vysoký úředník íránského ministerstva zahraničí. Zprávy o tom přinesla německá tisková agentura DPA, Rádio Svobodná Evropa a íránská média.

Agentura DPA upřesnila, že Libanonec Rihajjil byl z německé věznice propuštěn a deportován 6.prosince a Íránec Dárábí ho následoval 10.prosince. Nejmenovaný západní diplomat v Bejrútu agentuře DPA řekl, že propuštění obou mužů je součástí Německem zprostředkované rozsáhlejší dohody o výměně zajatců mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh, které je podporováno Íránem.


<< celý text

 2. 12. 2007  Petr Kubálek
 Kurdský týdeník: Topolánek zprostředkoval setkání mezi Erdoğanem a Bárzáním – aktualizace
Lídr iráckých Kurdů Masúd Bárzání se má poprvé setkat k přímým rozhovorům s tureckým premiérem Erdoğanem. Prostředníkem v přípravě jejich schůzky údajně byl český premiér Mirek Topolánek. Tuto zprávu včera na své titulní straně zveřejnil kurdský týdeník Hawál (v kurdské latince Hewal), který vychází v Iráku. Informaci však nepotvrdil žádný jiný zdroj.

Český překlad původní zprávy je k dispozici na těchto stránkách.

Aktualizace (7.12.): Podle vyjádření premiéra Topolánka, zprostředkovaného tiskovou mluvčí Úřadu vlády ČR, informace kurdského listu Hawál není pravdivá. Se svým tureckým protějškem Erdoğanem prý Topolánek pouze v teoretické rovině hovořil o možnosti dialogu s prezidentem Bárzáním.


<< celý text

 1. 12. 2007  ČTK
 Turecká armáda v Iráku zaútočila proti kurdským rebelům – aktualizace
01.12.2007 – 15:39
Turecká armáda na severu Iráku zaútočila proti 50 až 60 kurdským rebelům ze Strany kurdských pracujících (PKK). Podle oznámení armádního velení jsou na straně rebelů vážné ztráty.

Aktualizace (redakce www.kurdove.ecn.cz): Podle místních médií dnes představitelé iráckého autonomního Regionu Kurdistán popřeli, že by předchozího dne došlo k průniku tureckých jednotek na irácké území. Kancléř prezidenta Regionu Fuád Hisén a mluvčí gard Regionu (známých jako pešmerga, správně péšmarga) Džabbár Jáwar oznámili, že turecká vojska pouze z vlastního území ostřelovala pohraniční teritorium Iráku.


<< celý text

 1. 12. 2007  Petr Kubálek
 Rusko otevřelo konzulát v iráckém Kurdistánu
Ve městě Haulér (Arbíl), metropoli autonomního Regionu Kurdistán v Iráku, je od středy 28.listopadu generální konzulát Ruské federace. Na svých internetových stránkách to potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí.


<< celý text

 23. 11. 2007  Petr Kubálek
 Ostatky kurdského skladatele převezeny z ČR do Kurdistánu – aktualizace
Kurdský hudební skladatel Kádir Dílán (Qadir Dîlan; 1928-1999), původně pochovaný na Olšanských hřbitovech v Praze, bude pohřben v rodné zemi: jeho tělo bylo exhumováno a letecky převezeno do autonomního Regionu Kurdistán v Iráku.


<< celý text

 17. 11. 2007  Petr Kubálek
 Topolánek podporuje evropské snahy Turecka
Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan ukončil návštěvu České republiky. Ve čtvrtek 15.listopadu se setkal s prezidentem Václavem Klausem i se svým českým protějškem Mirkem Topolánkem. Erdoğan již v Turecku oznámil, že návštěvu považuje za důležitou, neboť představitelé České republiky podporují plné členství Turecka v Evropské unii. Toto ve čtvrtek potvrdil i premiér Topolánek na společné tiskové konferenci s Erdoğanem. Topolánek dále prohlásil, že Česko se může během svého předsednictví Evropské unie v první polovině roku 2009 zasadit o zintenzivnění jednání s Tureckem.

Český předseda vlády se na dotaz tureckého novináře vyjádřil i k současné turecko-irácké pohraniční krizi a pravěpodobnosti turecké invaze do iráckého Kurdistánu.


<< celý text

 16. 11. 2007  Petr Kubálek
 Prokurdské straně v Turecku hrozí zákaz
Vrchní státní zástupce v Turecku dnes podal podnět k zákazu činnosti Strany za demokratickou společnost (DTP), která v tureckém parlamentu sdružuje převážně kurdské nezávislé kandidáty. O kroku dnes informoval deník New Anatolian.


<< celý text

 14. 11. 2007  Turkish Daily News
 Erdoğan navštíví Českou republiku
Předseda [turecké] vlády Recep Tayyip Erdoğan 15.-16.listopadu vykoná oficiální návštěvu České republiky, kam ho pozval český premiér Mirek Topolánek. „Této návštěvě přikládám velký význam,“ řekl včera Erdoğan v parlamentu poslancům své strany. Premiér zdůraznil, že Česká republika podporuje kandidaturu Turecka na členství v Evropské unii.


<< celý text

 14. 11. 2007  Respekt
 Erdoğan v Praze
Ve čtvrtek 15. listopadu přijede na oficiální návštěvu České republiky turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan. Na Pražském hradě ho přijme prezident Václav Klaus.


<< celý text

 13. 11. 2007  ČTK
 Turecká letadla údajně zaútočila na kurdské povstalce v Iráku
Letadla turecké armády údajně zaútočila na výcvikový tábor povstalců ze Strany kurdských pracujících (PKK) v oblasti severního Iráku. S odvoláním na neupřesněné představitele kurdské menšiny v Iráku o tom informovala agentura Doğan.


<< celý text

 5. 11. 2007  ČTK
 Bush označil PKK za teroristickou organizaci a nepřítele USA
Za nepřítele Spojených států označil americký prezident George Bush Stranu kurdských pracujících (PKK). V rozhovoru s tureckým premiérem Recebem Tayyibem Erdoğanem ve Washingtonu nabídl Ankaře pomoc v boji proti kurdským separatistům, v zájmu zastavení jejich útoků ze základen v severním Iráku.


<< celý text

 1. 11. 2007  ČT 24
 Do sporu mezi Turky a kurdskými povstalci se vložily i Spojené státy
David Miřejovský, ČT24 (na původní adrese je i video s reportáží)

01.11.2007 – 20:03

Ankara – Způsob, jak zatlačit na kurdské povstalce, hledají Spojené státy, Irák i Turecko. To se chystá na válku, zatímco Američané mu dodávají satelitní fotky s pohybem ozbrojenců a do oblasti už přijela i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.


<< celý text

 31. 10. 2007  Petr Kubálek
 Bárzání volá PKK k míru, chce jednat přímo s Tureckem
Prezident autonomního iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání včera vyzval Turecko k mírovému řešení konfliktu se Stranou pracujících Kurdistánu (PKK), jíž adresoval stejnou výzvu. „Žádáme PKK, aby neprováděla vojenské akce,“ řekl Bárzání na včerejší tiskové konferenci v Hauléru (Arbíl), hlavním městě kurdské autonomie v Iráku.


<< celý text

Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 8 | Další

webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku